News55

Deklaration 2026: Alla datum du måste ha koll på – redan nu

deklaration
Nytt år! Dags att tänka på deklarationen. Foto: Skatteverket, Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 02 jan. 2026Publicerad: 02 jan. 2026

Våren 2026 är det åter dags för deklaration, och för många kan tidpunkten för besked och skatteåterbäring spela stor roll för privatekonomin. Skatteverket har nu fastställt samtliga datum för inkomstdeklarationen 2026, från utskick till slutlig skatteåterbäring.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Den som har digital brevlåda får sin deklaration mellan den 2 och 6 mars. Sista dagen att skaffa digital brevlåda för att få deklarationen dit är 1 mars. Samtidigt finns deklarationen tillgänglig som pdf på Mina sidor från och med den 6 mars, både för digitala och pappersdeklaranter.

Den som inte har digital brevlåda får deklarationen med posten någon gång mellan den 16 mars och 15 april. För att vara säker på att få den i tid behöver man vara folkbokförd på rätt adress senast den 25 februari.

Det framgår av en artikel på Skatteverkets hemsida.

MISSA INTE: Avicii stal “Hey Brother” från Veronica Maggio – kompenseras

Skatteverket

Själva deklarationen kan lämnas in från den 17 mars för den som har e-legitimation och använder Skatteverkets e-tjänst Inkomstdeklaration 1. Det går att deklarera även om man ännu inte fått sin deklaration skickad till sig.

För den som vill ha möjlighet till skatteåterbäring redan i april gäller det att vara ute i god tid. Senast den 31 mars måste deklarationen vara godkänd – utan några ändringar eller tillägg – för att kunna få besked om slutlig skatt och eventuell återbäring i april. Att lämna in eller ta bort en bilaga räknas som en ändring.

ANNONS

Sista dag för din deklaration

ANNONS

Sista ordinarie dag att deklarera är den 4 maj. Den som har anstånd får lämna in deklarationen senast den 1 juni, medan byråanstånd gäller till den 15 juni.

Skatteåterbäringen betalas ut i flera omgångar under året. Den som godkänt deklarationen i tid kan få pengarna redan den 7–10 april. Nästa utbetalning sker den 9–11 juni, följt av den 4–7 augusti. I vissa fall betalas skatteåterbäringen först den 8–10 december.

Du som har kvarskatt ska betala den cirka 90 dagar efter att Skatteverket fattat beslut om slutlig skatt, enligt förfallodatumet i beskedet.

Det rapporterar Dagens PS.

Läs mer om ekonomi:

Avicii stal “Hey Brother” från Veronica Maggio – kompenseras

Börsprofilen Karin, 91: Så skulle jag investera 100 000: “Tok-aktie!”

Statens bortglömda mål med PPM-pensionen för 25 år sedan

ANNONS

Läsarrekord för News55: Gott nytt år – vi ses 2026!

25 artiklar som blev läsarnas favoriter 2025 på News55

Så höjer du din pension med 3 400 kronor – i månaden

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS