News55
söndag
23 augusti

Så vill partierna ändra på din pension: "Stora förändringar"

pension
Svensk pension kan vara föremål för stora förändringar efter valet. Foto: Samy Dahlman/News55
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Höjd pension med 2 000 kronor i månaden, en särskild arbetarpension och en mammabonus. Inför valet har flera partier lagt fram förslag som kan förändra pensionen för olika grupper – men pensionsekonomen Shoka Åhrman manar till försiktighet.

ANNONS

Shoka Åhrman, pensionsekonom på SPP, har granskat pensionsförslagen. Hon anser att större reformer även fortsättningsvis bör förankras brett.

“Stora förändringar bör även framöver bygga på breda överenskommelser och varje reform måste tydligt visa hur den finansieras”, säger Shoka Åhrman till Privata Affärer.

Flera partier har under valrörelsen presenterat förslag som riktar sig till olika grupper. Kristdemokraterna vill införa en mammabonus, Socialdemokraterna en arbetarpension och Vänsterpartiet höja pensionerna med 2 000 kronor i månaden.

MISSA INTE: Pensionsmyndigheten kräver tillbaka allt mer pengar – missen kan bli dyr

KD vill ge mammor bonus-pension

Kristdemokraternas mammabonus innebär att 36 900 kronor sätts in på mammans premiepensionskonto. För en tvåbarnsmamma som arbetar inom LO-kollektivet beräknas det ge 700 kronor extra i månaden i livsvarig pension.

Reformen ska finansieras genom att pensionsrätten för studieår slopas. Åhrman bedömer att KD:s förslag fungerar väl ur finansieringssynpunkt eftersom det är budgetneutralt.

Socialdemokraterna riktar i stället in sig på personer med långa och slitsamma arbetsliv. Partiet vill införa en behovsprövad arbetarpension som ska kunna sökas före riktåldern för pension, som i dag är 67 år.

ANNONS

Partiet vill dessutom utreda någon form av bonus för personer som började arbeta tidigt.

ANNONS

V vill höja pension med 2 000 kronor

Vänsterpartiets förslag riktar sig till dagens pensionärer. Partiet lovar att pensionerna ska höjas med 2 000 kronor i månaden under nästa mandatperiod.

Det har News55 skrivit om tidigare.

Reformen beräknas kosta 20 miljarder kronor och ska finansieras genom höjda arbetsgivaravgifter som går till pension.

Enligt Åhrman innebär Socialdemokraternas och Vänsterpartiets inriktningar mot högre inbetalningar till pensionssystemet att arbetskraftskostnaden ökar med omkring 1,3 procentenheter på lönesumman. Hon pekar på att det kan försämra konkurrenskraften och bli särskilt kännbart för småföretag och arbetsintensiva sektorer.

“Däremot bör man vara försiktig med förslag som ökar kostnaden för arbete”, säger Shoka Åhrman till Privata Affärer.

Vill förenkla grundskyddet

ANNONS

Åhrman vill samtidigt se förändringar av pensionssystemet. En prioritering är ett enklare grundskydd, eftersom garantipension, bostadstillägg och andra stöd enligt henne samverkar på ett svåröverskådligt sätt.

Det kan göra att inkomster från extra arbete delvis äts upp av avräkningar. Hon vill också värna livsinkomstprincipen och se tydligare drivkrafter för ett längre arbetsliv.

Samtidigt efterlyser hon ett mer förutsägbart skydd för personer som av olika skäl inte kan fortsätta arbeta högt upp i åldrarna.


“Ekonomisk trygghet är starkt kopplad till förutsägbarhet. För den stora majoriteten skapar pensionssystemet en betydande sådan. Det måste politiken värna”, säger Mattias Munter, pensionsekonom på Skandia till Privata Affärer.

Läs mer om ekonomi:

Svenskarna har fått betydligt mer pengar – rekordnivå för hushållen

Hon vill se höjd pension med 2 000 kronor – i månaden

Erik Slottner vill höja kapitalgränsen för bostadstillägget

ANNONS

Socialdemokraterna: “Man ska inte behöva bli fattigpensionär”

Miljöpartiet om låg pension: “Inte värdigt i ett rikt land som Sverige”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS