Regeringens tillfälliga sänkning av bränsleskatten får kritik från nationalekonomer. Åtgärden riskerar att driva upp oljepriserna ytterligare, menar professor Lars Calmfors.
Ekonomen sågar bränsleskatten: "Marknadssignalerna ur spel"


Kummel
Mest läst i kategorin
Kriget i Iran har fått oljepriserna att rusa. Bensin och diesel har blivit runt 30 procent dyrare de senaste veckorna, och många bilister känner av det rejält vid pumpen.
Regeringens svar är ett krispaket på 17,5 miljarder kronor, varav 7,7 miljarder går till att sänka skatten på drivmedel med tre kronor per liter mellan 1 juli och 30 november, skriver Omni.
Lars Calmfors, professor emeritus i internationell ekonomi, kallar förslaget “väldigt dåligt”.
“Prishöjningar på drivmedel är en följd av knapphet på dessa produkter. Att motverka det genom att sänka drivmedelsskatter är att sätta marknadssignalerna ur spel”, säger han till TV4.
MISSA INTE: Så kan anhöriga hjälpa äldre betala räkningar utan bank-id
Mer efterfrågan driver upp priserna
Calmfors logik är enkel. När det finns mindre olja på marknaden ska priserna signalera det. Folk drar då ner på körandet och efterfrågan minskar.
Sänker man skatten i stället håller man efterfrågan uppe, vilket i förlängningen pressar upp oljepriserna ännu mer på världsmarknaden, skriver TV4.
Han är frustrerad över att regeringen gång på gång struntar i vad nationalekonomer säger.
MISSA INTE: S-anställda sprider förfalskade M-affischer – partisekreteraren rasar
Bränsleskatten kommer försvåra vardagen
Teorin är en sak, vardagen en annan. Den som bor på landet och måste köra bil till jobbet, vårdcentralen eller mataffären har inte så många alternativ.
Hushåll på landsbygden och pendlare utan tillgång till kollektivtrafik drabbas hårdast när bränslepriserna stiger, skriver Dagens PS.
Många pensionärer känner igen sig. Bilen är inte en lyx utan en nödvändighet, och pensionen justeras inte i takt med priserna vid pumpen. En skattesänkning kan ge lite andrum, även om ekonomerna rynkar på näsan.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) försvarar beslutet.
“I det mycket osäkra omvärldsläget är det här en åtgärd för att motverka stigande drivmedelspriser vilket underlättar för alla som är beroende av bilen”, säger hon.
Skattesänkningen gäller mellan 1 maj och 30 september. Regeringen har nu föreslagit en förlängning med 2,40 kronor per liter fram till slutet av november. Huruvida det hjälper ekonomin eller bara skjuter problemet framåt får tiden utvisa.
Läs mer om ekonomi:
Nya regler för andrahandsuthyrning – så tjänar du på förändringen
Kronan rasar från toppen – nu sämst av de stora valutorna
Experten varnar: Passivitet kan kosta din tjänstepension miljoner

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.






