News55
söndag
6 september

Facket till attack mot Kristersson: "Stoppa höjd svensk pensionsålder"

pension
LO går till pensionsattack mot regeringen. Foto: Lars Schröder/TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

LO växlar upp pensionsfrågan inför slutet av valrörelsen. Nu startar organisationen en kampanj för höjda pensioner och stoppad höjning av pensionsåldern – samtidigt som ordföranden Johan Lindholm går till hård attack mot Ulf Kristersson.

ANNONS

”Vad LO vill är ganska enkelt: Vi vill att politikerna höjer våra pensioner, men stoppar höjningen av pensionsåldern”, skriver LO:s ordförande Johan Lindholm i en debattartikel i Expressen.

LO ska nu annonsera i pensionsfrågan och låta lokala företrädare kräva besked från de politiska partierna. Organisationen vill samtidigt berätta för arbetare vilka regeringsalternativ som enligt LO vill behålla pensionerna på dagens nivåer.

Bakom utspelet finns ett växande missnöje. I en undersökning från Indikator Opinion, genomförd på uppdrag av LO, svarar 52 procent att de inte tror att politikerna bryr sig om att förbättra pensionerna.

MISSA INTE: Nu höjs åldersgränsen för sänkt skatt på pension – igen

Pekar ut Kristersson

Den hårdaste kritiken riktas mot Ulf Kristersson. Lindholm lyfter fram att Moderaternas partiledare tidigare har talat om att människor behöver vara beredda att arbeta till 75 års ålder.

”Om du är lastbilschaufför och gillar ditt jobb, vad ska du då göra mer än att sitta still och köra din lastbil så att du kan ha det här jobbet i många år?”, sade Kristersson enligt Expressens debattartikel.

LO ställer detta mot situationen för personer som började arbeta tidigt och enligt organisationen riskerar att slitas ut innan de når pensionsåldern.

ANNONS
ANNONS

Välkomnar besked från S

Samtidigt välkomnar Lindholm Socialdemokraternas besked om att höja den allmänna pensionen och se till att långa yrkesliv lönar sig.

LO:s egna förslag går enligt Lindholm längre än Socialdemokraternas, men organisationen tänker försöka påverka partiet om det får bilda regering.

”Omkring hälften av lönen”

Lindholm pekar också på nivån på dagens pensioner. När det nya pensionssystemet lanserades var tanken enligt honom att den allmänna pensionen skulle motsvara omkring 60 procent av slutlönen.

I dag kan en arbetare efter ett långt yrkesliv enligt LO-ordföranden bara räkna med omkring hälften.

”Men ingen av våra lösningar är som moderatledarens: att jobba till du är 75 och börja träna mer för att orka det”, skriver Johan Lindholm i Expressen.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Var tredje svensk orolig inför sin pension

Nu höjs åldersgränsen för sänkt skatt på pension – igen

Fonderna som svenskarna undviker 2026 – ”Obefintligt intresse”

Svenska statens pensionsskuld: 14 820 miljarder kronor

Detta krävs för att få 59 000 kronor i månaden som pensionär – efter skatt

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS