Günther Mårder nekar till misstankarna om fyra fall av grova insiderbrott, som Ekobrottsmyndigheten riktade mot finansmannen i veckan. Han har nu fått sparken från Spotlight och Lidl och även regeringen har uttalat sig om fallet.
Günther Mårder nekar grova ekobrott –regeringen agerar


Göransson
Mest läst i kategorin
Den folklige sparprofilen Günther Mårder har gjort en raketkarriär genom Finanssverige genom att göra sparande och investeringar tillgängliga genom utspel, krönikor, sociala medier, sin roll som sparekonom på Nordnet och en rad andra uppdrag. Nu är sparprofilen i stället häktad, misstänkt mot sitt nekande för grovt insiderbrott.
MISSA INTE: Experten om svensk pension: “Slag i ansiktet”
Fyra fall av grovt insiderbrott
Misstankarna gäller enligt åklagaren fyra fall av grovt insiderbrott mellan 2024 och 2026. Kärnan i utredningen är att Günther Mårder ska ha gett råd till en annan person att köpa aktier i ett bolag där han själv haft insyn, bland annat Raysearch Laboratories, rapporterar EFN och Dagens Nyheter.
Enligt åklagaren handlar det om rådgivning kring handel i värdepapper i bolaget Raysearch, men att affärerna inte ska ha gett någon egen vinning för Günther Mårder.
Günther Mårder nekar till brott och bestrider häktningsyrkandet, enligt hans försvarare Joel Apitzsch.
Sparkas från flera uppdrag
Fallet har uppmärksammats i hela Mediesverige snabbt fått konsekvenser för Günther Mårders uppdrag.
Spotlight Group, där han varit styrelseordförande, har beslutat att peta honom från posten efter häktningen, rapporterar SvD.
Lidl tar ner video
Även Lidl har agerat. Företaget har plockat ned en reklamfilm där Günther Mårder medverkar.
”Vi anser inte att det är lämpligt att materialet ligger kvar under rådande omständigheter”, skriver Ingrid Arinell, kommunikationsspecialist på Lidl, till Dagligvarunytt.
Regeringen agerar
Samtidigt har regeringen kopplats in eftersom Günther Mårder sitter i Arbetsförmedlingens styrelse, ett uppdrag som tillsätts politiskt.
”Vi ser allvarligt på de uppgifter som framkommit. Regeringen har beredskap att fatta nödvändiga beslut”, skriver arbetsmarknadsminister Johan Britz i ett sms till Aftonbladet.
Profilen som blev småspararnas röst
Günther Mårder har länge varit en av Sveriges mest profilerade sparpersonligheter och har gjort sig känd som ”Sveriges snålaste man”.
Han har tidigare varit vd för Aktiespararna och Företagarna, och har under många år haft en stark ställning bland småsparare. Just den positionen gör misstankarna särskilt uppmärksammade.
”En och annan småsparare håller nog andan inför vad som komma skall”, skriver Svenska Dagbladets krönikör Jan Almgren.
Läs mer om ekonomi:
Experten om svensk pension: “Slag i ansiktet”
Märkligt: Din pension straffas – om du jobbat i Norge eller Danmark
Pensionsmyndigheten: Snittåldern för pension minskar – i år igen
80 procent av de över 65 år jobbar inte
Nu köper svenskarna hus i Spanien – igen

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.









