Inflationen i Sverige har halverats på bara en månad. Men samtidigt stiger priserna snabbt i USA och Europa och orosmolnen hopar sig. Därför vill ekonomerna inte ropa hej ännu. “Då blir det trubbel”.
Halverad inflation – så varför jublar inte ekonomerna?


Göransson
Mest läst i kategorin
I april landade inflationen i Sverige på 0,8 procent enligt KPIF-måttet. Det är en halvering jämfört med månaden innan. I USA steg inflationen samtidigt till 3,8 procent, den högsta nivån på nästan tre år, enligt Svenska Dagbladet.
”Det är Sverige som sticker ut”, säger Annika Winsth, chefsekonom på Nordea, till Svenska Dagbladet.
Sverige går åt ett annat håll
Både Annika Winsth och Robert Bergqvist, senior ekonom på SEB, säger att Sverige just nu skiljer sig från omvärlden. Normalt brukar inflationen röra sig åt samma håll i många länder samtidigt.
Enligt ekonomerna finns flera förklaringar till den svenska utvecklingen. Låga energipriser, stark krona och slopad matmoms pekas ut som viktiga orsaker bakom den lägre inflationen.
Matpriserna sjönk med 5,5 procent i april enligt SCB:s statistik. Det bidrog till att inflationen bromsade in kraftigt.
”Inflation är ett internationellt problem och vi brukar följa vad som händer i omvärlden”, säger Robert Bergqvist till Svenska Dagbladet.
Orosmoln kan ändra läget snabbt
Trots de låga svenska siffrorna ser ekonomerna flera risker framåt. Framför allt handlar det om kriget i Iran och situationen kring Hormuzsundet.
Om problemen fortsätter där kan priserna stiga även i Sverige. Företag kan då börja höja sina priser när kostnaderna i omvärlden ökar.
”Blir det trubbel där så är det en utmaning”, säger Annika Winsth till Svenska Dagbladet.
”Det är en kamp mot klockan och tiden börjar rinna ut”, säger Robert Bergqvist till Svenska Dagbladet.
Då kan räntorna höjas igen
Ekonomerna varnar också för att Riksbanken kan behöva tänka om kring räntan. Just nu räknar man inte med några räntehöjningar i år.
Men om inflationen börjar stiga igen under hösten kan läget förändras snabbt. Annika Winsth säger till Svenska Dagbladet att en eller två räntehöjningar kan bli aktuella tidigare än väntat.
“Kan bli bakslag”
Robert Bergqvist pekar också på att den svenska kronan försvagats under året. Det gör importerade varor dyrare och kan sätta ny fart på inflationen.
”Det kan addera till inflationen, så jag tror tyvärr att där kan det bli ett bakslag”, säger Robert Bergqvist till Svenska Dagbladet.
Läs mer om ekonomi:
Kronsmällen mot svenskarna: Semestern blir mycket dyrare
19 bästa yrkena – när det kommer till pension
Arvsskatten slopades – så lyftes Sveriges småföretag

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.






