News55

Kvinnor lyckas bättre på börsen – trots lägre risk

Börsen till vänster och ung man expert på sparande med armarna i kors till höger.
Flera analyser visar att kvinnliga sparare i genomsnitt presterar bättre på börsen än sina manliga motsvarigheter. (Foto: Bigc Studio, Anders Wiklund/TT)
Paulina Monzón
Paulina Monzón
Uppdaterad: 12 mars 2026Publicerad: 12 mars 2026

Kvinnor investerar ofta mer försiktigt än män. Men strategin tycks löna sig. Flera analyser visar att kvinnliga sparare i genomsnitt presterar bättre på börsen än sina manliga motsvarigheter.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När man tittar på vilka aktier svenska småsparare äger är skillnaderna mellan män och kvinnor relativt små. Hos både Avanza Bank och Nordnet återfinns bolag som Investor, Volvo, Saab och Swedbank bland de mest populära aktierna i båda grupperna.

Däremot skiljer sig ofta strategin bakom investeringarna. Kvinnor tenderar generellt att ta mindre risk i sina placeringar.

”Vi kan se att våra kvinnliga kunder generellt sett är aningen mer defensiva i sina val”, säger Carl-Henrik Söderberg, sparekonom på Nordnet, till TT.

Den mer försiktiga strategin verkar dock ge resultat. Forskning och statistik visar att kvinnor i genomsnitt lyckas bättre med sina investeringar över tid, skriver Svenska Dagbladet.

MISSA INTE: 40 år sedan Tjernobyl – hon tog emot paniksamtalen: ”Det ringde, ringde och ringde”

Välkända bolag lockar fler kvinnor

En tydlig skillnad syns i vilka bolag spararna väljer. Kvinnor investerar oftare i företag vars verksamhet de känner till.

“Sådana varumärken som man någonstans förstår vad de tjänar pengar på medan män tittar på lite andra faktorer”, säger Felicia Schön, sparekonom på Avanza.

ANNONS

Exempelvis är aktier i företag som H&M och Axfood populära bland kvinnliga investerare. Män tenderar däremot oftare att satsa på mer spekulativa tillväxtbolag.

Det kan handla om aktier som Novo Nordisk eller Nibe, bolag som under perioder varit starka kursraketer men också drabbats av kraftiga nedgångar när förväntningarna inte infriats.

Kvinnor investerar oftare i företag vars verksamhet de känner till, berättar Felicia Schön, sparekonom på Avanza. (Foto: Jonas Ekströmer/TT)
ANNONS

Fler kvinnor börjar investera

Intresset för sparande och investeringar har ökat markant bland kvinnor de senaste åren. Många börjar med fondsparande och går sedan vidare till aktier.

“Det är tydligt att kvinnorna tar för sig allt mer”, säger Felicia Schön.

Samtidigt finns fortfarande skillnader mellan könen när det gäller sparande. Män börjar i genomsnitt spara tidigare, investerar större summor och tar generellt högre risk.

“När man väl vågar ta steget från att spara till att investera, så gynnar det en. Det stora problemet är snarare att det är många kvinnor som fortfarande har kvar sitt sparande på sparkonton”, säger hon.

ANNONS

Båda kan lära av varandra

Att kvinnor i genomsnitt lyckas bättre på börsen beror enligt många experter just på deras mer långsiktiga och försiktiga strategi. Samtidigt menar Felicia Schön att både män och kvinnor kan utveckla sitt sparande genom att inspireras av varandra.

“Där männen generellt behöver ta lite mindre risk och kvinnor generellt sett lite mer risk”, säger Felicia Schön.

En balans mellan mod och försiktighet kan alltså vara nyckeln till ett framgångsrikt sparande.

Läs mer på News55:

Elskatten har ökat kraftigt – experter: ”Orimligt”

Välj rätt sparkonto – fem med högre ränta än SBAB

Ny studie: Underskattade havsnivåer – kan hota fler kuststäder tidigare

ANNONS

Därför är en hög skatteåterbäring inget att fira

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS