Till skillnad från flera andra partiledare valde Socialdemokraternas Magdalena Andersson att göra pensionerna till en tydlig del av sitt tal i Almedalen.
Magdalena Andersson i Almedalen: "Långt arbetsliv ska löna sig"


Nyman
Med ett nytt pensionspaket i ryggen riktade hon in sig på äldre väljare och framför allt dem som haft långa och tunga arbetsliv.
Kärnan i beskedet är den så kallade “arbetarepensionen” – ett förslag som ska ge bättre villkor för personer som börjat arbeta tidigt och slitit länge.
MISSA INTE: PRO välkomnar Socialdemokraternas förslag om pensioner
“Betalar priset i form av slitna kroppar”
”Det handlar om yrkesgrupper som bidrar till att samhället ska går runt men som betalar priset i form av slitna kroppar. De ska kunna få kompensation för ett långt arbetsliv”, sa Magdalena Andersson.
Förslaget innebär att personer med långa arbetsliv ska kunna lämna arbetsmarknaden tidigare utan att behöva ta den ekonomiska smäll som dagens system ofta innebär.
Magdalena Andersson: Det är orimligt
Enligt Socialdemokraterna är dagens pensionssystem för ensidigt fokuserat på livsinkomst och tar för liten hänsyn till hur länge en person faktiskt arbetat.
”I dagens pensionssystem möts de personer som började jobba dagen efter gymnasiet och fortsätter jobba ända tills de är 65 år inte med tillräcklig respekt. Det är orimligt”, sa Magdalena Andersson.
Högt prioriterad inom LO
Utöver arbetarepensionen vill partiet också se högre pensionsavsättningar, en bred översyn av pensionssystemet och en lagstadgad rätt att gå ner i arbetstid i slutet av arbetslivet.
Det senare lyfts fram som ett sätt att göra det möjligt för fler att orka jobba längre – något som också kan stärka pensionen.
Pensionsfrågan har länge varit högt prioriterad inom LO, och Socialdemokraternas besked ses som ett tydligt svar på de krav som vuxit fram inom arbetarrörelsen.
Läs mer på News55:
Inga pensioner i valtalen: ”Förtjänar mer än att bli ett slagträ”
Årets största förändring för svensk pension – införs 2027
Pensionsfälla: Företagare missar 290 000 – trots eget sparande
Ny tullavgift – dyrare att köpa varor på nätet från Kina och USA
Dyrare att handla taxfree än på nätet: “Lätt att luras”

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.



