News55
fredag
8 maj

Ny teknik lagrar sol till vintern – kan kapa elkostnaderna rejält

Solpaneler på en villa till vänster och lagring av solenergi till höger.
Att lagra solenergi från ljusa sommardagar och ha som el i mörka vintermånader är drömmen. Nu vill ett norskt bolag göra det möjligt. (Foto: Hasse Holmberg/ SCANPIX/TT, Photoncycle)
Paulina Monzón
Paulina
Monzón
Uppdaterad: 08 maj 2026Publicerad: 08 maj 2026

Att lagra solenergi från ljusa sommardagar till mörka vintermånader har länge varit en dröm. Nu vill ett norskt bolag göra det möjligt – med hjälp av vätgas i fast form. Men vägen till svenska villatak är ännu inte självklar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ett norskt startupbolag har tagit in motsvarande hundratals miljoner kronor i riskkapital för att utveckla ett system som kan lagra energi i hemmet, inte bara i timmar eller dagar, utan i månader.

Något som blir mer relevant då klimatförändringarna gör att sol- och vindkraft slår rekord, något som News55 rapporterat om.

Bolaget Photoncycle planerar nu att lansera tekniken i Danmark och Nederländerna.

Lagrar solens överskott i marken

Tanken är enkel i teorin: solceller producerar el under sommaren, överskottet omvandlas till vätgas och lagras i ett fast material under marken. När vintern kommer omvandlas gasen tillbaka till el.

”Vätgasen lagras i ett fast, stabilt material som inte kräver högt tryck eller extrema temperaturer”, uppger en talesperson för Hydrogen Insight, skriver sajten Energinyheter.

Det handlar alltså inte om stora, trycksatta tankar, utan om en mer kompakt lösning som ska passa vanliga hushåll.

ANNONS

Två system i ett

ANNONS

Tekniken kombinerar två olika typer av lagring. Ett batteri tar hand om den dagliga variationen, till exempel mellan dag och natt. Vätgassystemet tar hand om säsongerna.

Själva lagringen sker i en nedgrävd metallcylinder. När energin behövs frigörs vätgasen och används i en bränslecell som producerar el och värme som kan tas tillvara i huset.

Bolaget planerar att sälja allt som en helhetslösning, där även service och styrning ingår.

Tekniken kombinerar två olika typer av lagring an energi. (Foto: Photoncycle)

Lockande löften – men också frågetecken

Företaget hävdar att systemet kan nå en mycket hög effektivitet, särskilt i kombination med värmepump.

Men här finns en diskussion bland experter. Kritiker menar att varje steg, från el till vätgas och tillbaka till el, innebär energiförluster.

Dessutom är tekniken fortfarande i ett tidigt skede. Några tydliga prisuppgifter finns ännu inte så det är oklart vad det kan komma att kosta för en privatperson.

ANNONS

Siktar på kalla vintrar

Lösningen riktar sig främst till länder där skillnaden mellan sommar och vinter är stor, som i norra Europa.

”Om hushåll kan lagra sommarens energi till vintern minskar de sitt beroende av importerade bränslen och prisvolatilitet”, säger vd Bjørn Brandtzæg.

Bolaget planerar en fabrik som på sikt ska kunna producera system för upp till 140 000 hushåll per år.

Konkurrens från enklare lösningar

Samtidigt finns redan alternativ. Batterier har blivit vanligare i villor, och i många områden finns fjärrvärme.

Frågan blir därför inte bara om tekniken fungerar utan om den är värd investeringen för hushållen.

För den som funderar på framtidens energilösningar kan det ändå vara en utveckling att följa. Här handlar det i grunden om något många känner igen: att försöka spara i goda tider för att klara de sämre.

ANNONS

Läs mer på News55:

Äldreomsorgens behov av utrikesfödda: ”Vi behöver varenda människa”

Forskaren: Många tänker på sex nära livets slut

Så pressar du priset på resan – utan att tumma på toppensemestern

För mycket pengar på sparkontot kan bli svindyr trygghet

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS