News55
torsdag
27 augusti

Så mycket kan du höja din pension – genom att byta jobb ofta

pension
Att byta jobb kan löna sig. Eller inte. Foto: Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Ett nytt jobb kan innebära både högre lön och större avsättningar till tjänstepensionen. För den som tjänar över 52 125 kronor i månaden kan skillnaden handla om tusentals kronor varje månad – men ett jobbyte kan också slå åt motsatt håll.

ANNONS

Att byta jobb för att höja lönen kan även ge skjuts åt den framtida pensionen. Men det avgörande är inte hur ofta du byter arbetsgivare, utan vilka löne- och pensionsvillkor du får på det nya jobbet.

Omkring nio av tio anställda i Sverige har tjänstepension, enligt E55. Hur stora avsättningarna är skiljer sig dock mellan arbetsgivare och pensionsavtal.

För den som lyckas höja lönen genom återkommande jobbyten kan effekten på pensionen bli särskilt stor när lönen passerar en viktig gräns.

MISSA INTE: Nya siffror: Dagens pensionärer har 7 900 kronor mer i månaden

3 000 kronor mer till pensionen

Under 2026 ligger gränsen på 52 125 kronor i månadslön. E55 hänvisar till Pensionsmyndigheten och skriver att en kollektivavtalad tjänstepension som jämförelse kan ge avsättningar på 4,5–6 procent av lönen upp till den nivån.

På den del av lönen som ligger över gränsen kan avsättningen i stället vara minst omkring 30 procent. De exakta nivåerna varierar mellan olika pensionsavtal.

En person som genom ett jobbyte får en lön på 62 125 kronor har exempelvis 10 000 kronor i lön över gränsen. Med en pensionsavsättning på 30 procent innebär den delen ensam 3 000 kronor i tjänstepension varje månad.

ANNONS

Det motsvarar 36 000 kronor om året som betalas in till tjänstepensionen, utöver pensionsavsättningen på resten av lönen.

ANNONS

Jobbyte kan också försämra pensionen

Men högre lön betyder inte automatiskt bättre pensionsvillkor. Den som får ett erbjudande om högre månadslön kan samtidigt gå till en arbetsgivare som betalar mindre till tjänstepensionen.

Redan intjänad svensk tjänstepension försvinner normalt inte när du byter arbetsgivare. Det viktiga är i stället att kontrollera hur mycket som kommer att tjänas in på det nya jobbet.

Att lämna en arbetsgivare med kollektivavtal betyder inte heller automatiskt att tjänstepensionen försvinner. En arbetsgivare utan kollektivavtal kan erbjuda tjänstepension, men villkoren behöver jämföras med dem på det gamla jobbet.

Därför räcker det inte alltid att fråga om det nya jobbet har tjänstepension. Den som funderar på att byta bör också ta reda på vilket pensionsavtal som gäller och hur stora premier arbetsgivaren faktiskt betalar.

Äldre bör vara extra uppmärksamma

För personer med förmånsbestämd tjänstepension kan ett jobbyte vara mer komplicerat. Ett exempel är ITP 2, som gäller för många privatanställda tjänstemän födda 1978 eller tidigare.

ANNONS

För full ITP 2 krävs normalt 360 månaders tjänstetid, motsvarande 30 år. För varje månad som saknas minskas den förmånsbestämda pensionen med 1/360.

Det innebär inte att ett jobbyte automatiskt sänker pensionen. Resultatet beror enligt E55 bland annat på vilket avtal du lämnar, vilket avtal du går till, lönen och hur länge du omfattats av pensionslösningen.

Den som använder jobbyten för att få upp lönen kan alltså samtidigt få betydligt större pensionsavsättningar. Men framför allt för den som tjänar över 52 125 kronor gäller det att jämföra hela ersättningen – inte bara siffran som står som lön i det nya anställningsavtalet.

Läs mer om ekonomi:

Nya siffror: Dagens pensionärer har 7 900 kronor mer i månaden

Varningen: “Klarar sig inte utan garantipension eller bostadstillägg”

Många pensionärer väljer fel – och förlorar 19 000 kronor

Männen kan köpa bostad efter separation – kvinnorna får nej

ANNONS

Ekonomiskt oberoende – på 6 år: “Pension vid 40 års ålder”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS