En buffert på sparkontot är nödvändig. Men om den blir för stor kan pengarna förlora värde i stället för att växa.
Så vet du om du har för mycket på sparkontot


Kummel
Tre till fyra månadslöner. Det är tumregeln för hur stor din buffert bör vara, enligt sparekonomen Shoka Åhrman på SPP.
Med en genomsnittlig månadslön på 35 000 kronor innebär det runt 100 000 kronor på sparkontot, gärna lite mer om du har familj, skriver Dagens PS.
“Generellt saknar många en krockkudde vid till exempel sjukskrivning eller arbetslöshet, och då ska man förstås tänka på behovet för hela familjen”, säger Shoka Åhrman.
MISSA INTE: Pensionärer nekas bolån – PRO anmäler till DO
Varannan svensk saknar buffert
Enligt Finansinspektionen har varannan vuxen svensk mindre än 10 000 kronor på sparkontot.
Endast tre av tio har 50 000 kronor eller mer. Många saknar alltså grundtryggheten helt, skriver 60plusbanken.
Men det finns också ett annat problem: bufferten kan bli för stor.
MISSA INTE: Hantverkare sysslolösa i 40 dagar – får skattepengar för att vänta
Pengarna på sparkontot tappar värde
Jennie Sandén, privatekonomisk expert på Danske Bank, varnar för att låta för mycket pengar ligga stilla.
“Du ska inte ha långsiktiga pengar på sparkonto – om man tänker att man ska spara till sin pension exempelvis. Investerar du pengarna på börsen så får du möjlighet till bättre avkastning över tid än vad du får på sparkonto där det är väldigt stor risk att pengarna äts upp av inflationen”, säger hon.
Sparkontots ränta ligger oftast runt 2–3 procent. Om inflationen är högre betyder det att pengarna förlorar köpkraft för varje år som går, skriver Handelsbanken.
Sparekonomen Ingela Gabrielsson sammanfattar det enkelt:
“Allt därutöver ska man placera bättre oavsett vad man nu föredrar.”
Bufferten hör hemma på sparkontot. Men allt utöver den bör arbeta hårdare.
Läs mer om ekonomi:
Din pension hänger på fem techbolag – så exponerad är du
Framtiden för byggbranschen – betong som läker sig själv
Bostadsmarknaden tar fart – Så navigerar du budgivningen

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




