Andra AP-fonden, AP2, levererar återigen lägst avkastning bland de statliga buffertfonderna. För tredje året i rad hamnar pensionsfonden sist.
Statliga pensionsfonden sämst i klassen – igen


Mest läst i kategorin
Fjolårets avkastning stannade på 4,6 procent. Det innebär att AP2 återigen presterade sämre än övriga statliga pensionsfonder, enligt Di.
Underprestationen syns tydligt i kapitalet. Vid utgången av 2025 uppgick AP2:s förvaltade kapital till 475 miljarder kronor. Det är drygt 100 miljarder mindre än vad både AP3 och AP4 har samlat ihop.
MISSA INTE: Expert: AI ersätter rådgivning – gissar helt fel: “Ger lägre pension”
Sämst på 5 år och sämst på 10 år
AP2 är också den fond som presterat svagast på fem och tio års sikt samt sedan starten för 25 år sedan, då Första till Fjärde AP-fonden fick börja med samma grundplåt om 134 miljarder kronor vardera.
Kritiken har varit återkommande. I fjol fick fonden bakläxa i en utvärdering beställd av regeringen från konsultbolaget Arkwright. Där rekommenderades en genomgripande översyn av mål, portföljstrategi och styrning.
Statliga “styrkan” ett riktigt sänke
I den nyligen publicerade årsredovisningen nämns inte kritiken. I stället skriver vd Eva Halvarsson att det gångna året ”visat på styrkan i AP2:s kultur”.
I ett sms till Di kommenterar hon bottenplaceringen: ”Jag känner tillförsikt i att vi är på rätt väg och att det kommer att synas i vår avkastning framöver.”
Vid årsskiftet förändrades spelplanen när AP2 tog över AP6:s tillgångar på 83,5 miljarder kronor. Samtidigt fylldes AP3:s och AP4:s portföljer på med ytterligare 256 miljarder kronor vardera efter omstruktureringar.
Eva Halvarsson, som varit vd i nästan 20 år, fick 4,9 miljoner kronor i lön under 2025, pensionsinbetalningar ej medräknade.
Läs mer om ekonomi:
Expert: AI ersätter rådgivning – gissar helt fel: “Ger lägre pension”
De vill fördubbla skatten på svensk pension – för att rädda tillväxten
Börsens kanonsuccé anställer pensionärer: ”Bara att komma”
El: 85 miljarder i el-avgifter används inte – “stor nytta”

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.








