News55
tisdag
21 april

Varning inför sommaren: Ta inte lån för semestern

En karta och en leksaksflygplan till vänstweer, då många tar lån för resor. En kvinna framför Finansinspektionen till höger.
Allt fler svenskar lånar pengar inför semestern – men det kan bli en dyr affär. Nu varnar Finansinspektionen för att låna till resor. (Foto: Getty Images, Linus Sundahl-Djerf/SVD/TT)
Paulina Monzón
Paulina
Monzón
Uppdaterad: 21 apr. 2026Publicerad: 21 apr. 2026

Allt fler svenskar lånar pengar inför semestern – men det kan bli en dyr affär. Nu varnar Finansinspektionen för att låna till resor och upplevelser.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Statistik visar att juli är den månad då svenskar tar flest så kallade blancolån, lån utan säkerhet. Och kopplingen till semestertider är tydlig.

“När vi har ställt frågor till hushåll om det här bekräftar en av tio att man överväger att ta konsumtionslån för att betala sin sommarsemester”, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark till Nyhetsbyrån TT.

Dyra lån med hög ränta

Problemet är att den här typen av lån ofta har betydligt högre räntor än till exempel bolån. Dessutom har ränteavdraget för dessa lån tagits bort, vilket gör dem ännu mindre fördelaktiga, skriver Sydsvenskan.

“Risken är att man lever över sina tillgångar och får en ganska otrevlig eftersmak av sommaren när lånen ska betalas tillbaka”, säger Moa Langemark.

Med andra ord kan en tillfällig semesterlyx bli en långvarig ekonomisk belastning.

ANNONS

Ökad risk i osäker tid

Finansinspektionen pekar också på att omvärldsläget är osäkert, vilket gör det extra riskfyllt att dra på sig nya skulder.

ANNONS

“I ett omvärldsläge som är exceptionellt svårt att bedöma och vilka implikationer det kommer få på svensk ekonomi, vill vi uppmana till försiktighet innan man tar den här typen av lån”, säder hon.

Myndigheten rekommenderar i stället att anpassa semesterplanerna efter den egna ekonomin.

Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark. (Foto: Linus Sundahl-Djerf/SVD/TT)

Viktigt att prata om pengar

För många kan det kännas svårt att säga nej till resor eller aktiviteter som vänner och familj planerar. Men att vara öppen kring sin ekonomi kan vara avgörande.

“Jag tror att det är viktigt att man pratar i sin familj om hur de ekonomiska förutsättningarna ser ut och vad man kan göra av det”, råder Moa Langemark.

Att sätta gemensamma mål och prioritera kan vara ett sätt att undvika ekonomisk stress.

Våga säga nej

ANNONS

Ett tydligt råd från Finansinspektionen är att inte låta grupptryck styra.

“Det är viktigt att våga prata om att det inte funkar ekonomiskt. Vår statistik visar att du sannolikt inte är ensam om det här”, säger Moa Langemark och fortsätter.

“Du kanske snarare är den som är modig som vågar ta upp det här i din vänskapskrets och hjälper andra som kanske inte vågar sätta ner foten och säga att man faktiskt inte har råd.”

Läs mer på News55:

Experten: Så kan du få miljoner mer i pension – utan att spara extra

Ditt handslag kan avslöja hälsan – och hur länge du ska leva

Elpriserna stiger igen – flera orsaker bakom vårens kostnadsschock

Äldre fastnar längre i arbetslöshet – tydlig ökning i Sverige

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS