Att åka på gruppresor men ha eget hotellrum – det tycker Agneta Nisbeth, 69, är bästa sättet att resa på. “Jag tycker om att ha människor runt mig, men vill också kunna dra mig undan. Därför bokar jag alltid eget hotellrum”, säger hon till hemtrevligt.se.


Nyman
Mest läst i kategorin
Att resa i grupp behöver inte innebära att man ger upp sin självständighet. För Agneta Nisbeth är det tvärtom den perfekta balansen mellan gemenskap och frihet.
Trots att hon ofta reser ensam känner hon sig aldrig ensam på sina resor. Att resa i grupp ger henne både trygghet och socialt sammanhang, samtidigt som hon själv bestämmer över sin tid.
MISSA INTE: Ulf Elfving om Eurovision: “Av med masken Felicia”
Italien är favoritlandet
“Man får ett sammanhang direkt. Måltiderna, utflykterna, bussresorna, sådant skapar naturliga möten. Samtidigt kan jag välja att gå på museum på egen hand eller sätta mig på ett kafé och bara titta på folk”, säger Agneta Nisbeth till hemtrevligt.se.
Resandet har alltid varit en stor del i hennes liv. Första resan utomlands gjorde hon redan i början av 1970-talet, till Italien. Trots att hon gjort många resor är det fortfarande favoritlandet.
Åker mer på gruppresor nu
“Italien har alltid varit mitt hjärtas land. Jag har bott där i omgångar och rest runt mycket”, säger hon till hemtrevligt.se.
Genom åren har hon fortsatt att resa flitigt, både på egen hand och tillsammans med andra. Hon har deltagit i språkresor, rest med vänner och senare också upptäckt gruppresor som ett allt viktigare alternativ.
Besökt flera länder i Asien
Med tiden har resandet förändrats, men lusten att upptäcka världen har bestått. Agneta har besökt flera länder i Asien, däribland Thailand, Sri Lanka, Vietnam, Indonesien och Nepal, både på charterresor och organiserade gruppresor.
“Gruppresor har blivit allt viktigare för mig med åren. Det är bekvämt, tryggt och socialt. På gruppresa känner jag mig aldrig ensam. Och samtidigt har jag min egen tid. Det är det som gör att jag fortsätter”.
Fått många nya vänner
Rundresor har blivit en favorit.
“Då får man se så mycket mer och lär ofta känna folk bättre. Jag har träffat flera som jag fortfarande har kontakt med”
Inga planer på att resa mindre
Hon har inga planer på att dra ner på resandet. Under det senaste året har hon rest i både Skottland och Irland, och nästa resa går till södra England.
“Jag är där jag vill vara och världen känns fortfarande öppen. För mig är resandet ett sätt att fortsätta leva nyfiket”
Läs mera på News55:
Christina Schollin rensar: Auktionerar ut familjens ägodelar
Pensionerade bussföraren körde säkert – sparkades ändå
Sms-bedrägerier: Så försöker bedragarna lura dig
Oron slog mot pensionssparandet – men återbäringsräntor lockar
IVO skärper tillsynen av äldreomsorgen – alla kommuner ska granskas

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.









