News55
fredag
23 oktober

Dessa kändisar vill svenskarna helst resa med – Ernst ratas

resa
Favoriten Ernst var inte ens med i topp 20 på topplistan. Foto: Siraphol Siricharattakul's Images och Henrik Montgomery/TT
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Vem vill du egentligen sitta bredvid vid frukostbordet i en vecka på en resa? Apollo har frågat svenska folket – och svaret handlar mindre om stjärnglans och mer om lagom social energi.

ANNONS

Zara Larsson vinner tävlingen om att vara det drömresesällskap som flest svenskar väljer. Nästan var fjärde svarade hennes namn i den rikstäckande undersökning som researrangören Apollo genomfört, skriver Apollo/Via TT.

“Vissa profiler har en slags inbyggd semesterkvalitet. De skapar stämning utan att kräva hela scenen, och det är ofta precis det man vill ha på semester”, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.

MISSA INTE: Boendekostnaderna stiger tio gånger snabbare än inflationen

Fullt med energi bland kändisar på resa

Strax efter Zara Larsson följer Anders Bagge på 18,7 procent, där man kan räkna med  behagligt och okomplicerat sällskap. 

Bianca Ingrosso (18,5 procent) och Zlatan Ibrahimović (18,2 procent) delar tredje och fjärde plats, men erbjuder helt olika semesterupplevelser. Bianca är energisk och social från första stund. Zlatan är oförutsägbar: antingen lugn och samlad, eller full show från frukost till solnedgång.

Tredje och fjärde plats rundas av med Zlatan och Bianca Ingrosso. (Foto: Henrik Montgomery/TT)

Leif GW Persson (17,1 procent) hamnar på femte plats – en inofficiell semesterkommentator som aldrig låter en stund passera utan analys. 

ANNONS

Kronprinsessan Victoria, Pernilla Wahlgren och Peter Stormare hör också till de mer eftertraktade resesällskapen, skriver Apollo/Via TT.

Andra favoriter hos svenskarna var Peter Stormare, Anders Bagge och Kronprinsessan Victoria. (Foto: Henrik Montgomery/TT, Nils Petter Nilsson/TT och Jonas Ekströmer/TT)

MISSA INTE: Guernsey – ön som tillhör ingen och alla

ANNONS

Ernst hamnar i botten av listan

Inte ens med i topp 20, och längst ner på listan, på 21:a plats med 8,9 procent, hamnar mångas favorit Ernst Kirchsteiger. 

Det är möjligt att en veckas tillvaro med välkomponerade buketter, varsamt arrangerade kuddar och entusiastisk inredningsglädje helt enkelt inte är vad folk längtar efter när de väl fått semester. 

Svensk semestersmak verkar handla om att slappna av – inte att komma hem med en ny syn på linnedukars veckningsdjup.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Skulder växer och nya lån tas – en halv miljon i skuldfällan

Nästa lönerunda drar igång – så mycket kan du vänta dig 2027

Elräkningen blir 10 000 kronor lägre – med rätt investering i villan

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS