News55
torsdag
23 april

Sommarens flygresor hotas – så minskar du risken att fastna

Människor på en strand efter flygresor till vänster och ett flyg i luften till höger.
Sommaren kan bli stökig för flygresenärer. Men det finns sätt att undvika de värsta problemen – om du planerar klokt. (Foto: Gabriella Bruske/TT, Jonas Ekströmer/TT)
Paulina Monzón
Paulina
Monzón
Uppdaterad: 23 apr. 2026Publicerad: 23 apr. 2026

Inställda avgångar, dyrare biljetter och osäkra tidtabeller. Sommaren kan bli stökig för flygresenärer. Men det finns sätt att undvika de värsta problemen – om du planerar klokt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Redan nu märks oron i resebranschen. Flygbolag har börjat ställa in avgångar, och signalerna pekar mot en skakig sommar.

“Vi ser redan att en del bolag börjat ställa in. Så det är klart att det finns en oro för det och det får vi också en hel del frågor om”, säger Anna Söderström, säljchef på resebyrån Ticket, till Nyhetsbyrån TT.

Bakgrunden är en växande brist på flygbränsle. Lagren har minskat kraftigt, och även om situationen i Mellanöstern skulle stabiliseras snabbt tar det tid att fylla på depåerna.

Kortare resor drabbas först

De första som påverkas är ofta de kortare flygningarna. Inrikeslinjer och mindre regionala rutter ligger sämst till.

“Det är först inrikesflyg som brukar drabbas och regionala mindre linjer. Det vill säga att man drar ner där, för de är ofta de olönsammaste”, säger flygexperten Jan Ohlsson.

Även destinationer med få avgångar riskerar fler ändringar. Samtidigt försöker flygbolagen hålla igång de stora, internationella linjerna så länge som möjligt.

Ett tydligt exempel är det tyska flygbolaget Lufthansa, som ställer in 20 000 kortdistansflygningar fram till oktober för att spara bränsle.

ANNONS

”Tidtabellsändringarna innebär att antalet olönsamma kortdistansflygningar i Lufthansakoncernens nätverk minskar”, skriver bolaget.

ANNONS

Färre byten minskar risken

För resenärer gäller det att tänka strategiskt. Ju fler mellanlandningar, desto större risk att något går fel.

“Ett bra tips är väl att försöka minimera antalet flygningar under en semester. Flyg någonstans och stanna där du är, inte hacka sig runt, det blir riskabelt”, säger Jan Ohlsson.

Att välja direktflyg och undvika pressade tidsscheman kan också minska stressen om något ändras.

Om resenärer tvekar kan flygbolagen sänka priserna på flygresor för att fylla planen. (Foto: Fredrik Persson /TT)

Oro – men också fyndläge

Trots läget vill resebolagen dämpa bilden av kris.

ANNONS

”Vi förstår att många blir osäkra när det skrivs mycket om detta. Därför är det viktigt för oss att vara tydliga: Sommarens charterresor går som planerat”, säger Beatriz Rivera på Apollo.

För den som är flexibel kan situationen till och med innebära lägre priser. Om resenärer tvekar kan flygbolagen sänka priserna för att fylla planen.

“Flygplanet ska ändå iväg, bättre att sälja billigt än att åka med tomma stolar”, säger Jan Ohlsson.

Råd inför sommaren

  • välj direktflyg
  • undvik för många byten
  • var flexibel med datum och tider
  • håll koll på förändringar i god tid

Med lite framförhållning går det fortfarande att resa – men marginalerna har blivit mindre än tidigare.

Läs mer på News55:

Experten: Så kan du få miljoner mer i pension – utan att spara extra

Ditt handslag kan avslöja hälsan – och hur länge du ska leva

Elpriserna stiger igen – flera orsaker bakom vårens kostnadsschock

ANNONS

Äldre fastnar längre i arbetslöshet – tydlig ökning i Sverige

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS