News55
fredag
25 september

82 brevbärare kan bli av med jobbet – saknar körkort

körkort
Brevbärare som har jobbat i 40 år måste nu skaffa körkort eller skola om sig om de vill ha chans att behålla jobbet. Foto: Janerik Henriksson/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Brevbärare som har cyklat med posten i decennier riskerar nu att förlora sina jobb. Postnord inför nya krav som innebär att anställda måste ha körkort. Enligt facket berörs 82 brevbärare i Stockholmsområdet – flera av dem har arbetat i företaget i omkring 40 år. “Flera mår väldigt dåligt, säger Niklas Robertsson, facklig företrädare för Seko inom Postnord till Arbetet.

ANNONS

Beskedet kom förra veckan. Från och med den 1 november räcker det inte längre att kunna cykla för att dela ut post. Brevbärarna måste även kunna köra bil och andra elfordon.

Enligt facket innebär förändringen att 82 anställda i Stockholmsområdet riskerar uppsägning eller omplacering. Postnord uppger däremot att 64 personer berörs.

MISSA INTE: De var lediga på fredagar – och ökade omsättningen med 8 procent

“Många har jobbat runt 40 år”

För många av brevbärarna är beskedet ett hårt slag.

“Många har jobbat runt 40 år i företaget och det är en del av ens identitet att vara brevbärare”, säger Niklas Robertsson till Arbetet.

Bakgrunden till förändringen är att svenskarnas postvanor har förändrats. Antalet vanliga brev minskar samtidigt som mängden paket och varubrev ökar.

ANNONS

Begränsar vad du kan få med på en cykel

ANNONS

Det gör att cyklarna inte längre räcker till, enligt Postnord.

“En stor del av försändelserna brevbärarna har med sig idag är småpaket som man får i brevlådan. Det begränsar vad du får plats med i en cykel”, säger Postnords presstalesperson Rikard Steinholtz.

Körkortskravet har egentligen funnits inom Postnord i över 20 år. I Stockholmsområdet har företaget däremot fortsatt att anställa brevbärare utan körkort.

De som inte har körkort kan söka andra tjänster

Postnord har tidigare erbjudit stöd till anställda som velat ta körkort, bland annat genom möjligheten att övningsköra på arbetstid. Men alla har inte velat eller kunnat göra det.

De brevbärare som saknar körkort erbjuds nu möjligheten att söka andra tjänster inom Postnord, exempelvis på företagets in- och utlämningsställen. De som inte kan omplaceras riskerar att sägas upp.

“Nu arbetar vi med att stötta dem och visa på möjligheter till omplacering”, säger Rikard Steinholtz.

körkort
Kravet på att brevbärare ska ha körkort har funnits över 20 år. Men i Stockholmsområdet har brevbärare utan körkort ändå kunnat anställas. Foto: Erik Simander/TT
ANNONS

Enligt honom finns det behov av personal på flera håll inom företaget.

Facket är dock kritiskt till hur snabbt förändringen genomförs. Även om många brevbärare har känt till att körkort kan komma att krävas är situationen en annan när beskedet väl kommer.

Seko har försökt förhandla fram bättre villkor för de drabbade, bland annat möjligheter till tidig pension eller extra månadslöner.

Hur många som slutligen kommer att förlora sina jobb är ännu oklart.

Läs mer på News55:

Gängkopplade tog emot röster i Stockholm – utan kontroll

Räntechock i USA – högsta nivåerna på över 20 år

Nästan alla äldre tar del av nyheter – bland unga är det bara hälften

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS