Riksförbundet M Sverige vill att personer som döms för organiserad brottslighet ska förlora körkortet.


Mest läst i kategorin
Sedan 2022 kan poliser som stoppar trafikanter kontrollera om föraren har skulder hos Kronofogden. Har personen det kan myndigheten genomföra utmätning direkt på plats och beslagta fordon för att täcka skulderna.
Reformen har gett resultat. Första året tiodubblades Kronofogdens intäkter från utmätningarna, från 7 till 70 miljoner kronor. Förra året landade siffran på 122 miljoner.
“Det här är ett verktyg som vi efterfrågat från politiken”, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige.
Målet med förslaget är att minska gängens närvaro i trafiken och göra vägarna tryggare, skriver Riksförbundet M.
MISSA INTE: Svenska försvaret: Helt beroende av amerikanska komponenter
Dyra bilar lockar unga
Organiserad brottslighet syns ofta i gatubilden i form av påkostade bilar som körs vårdslöst. Enligt M Sverige handlar det om att visa upp en fasad av framgång för att rekrytera yngre till den kriminella livsstilen. Beteendet påverkar också trafiksäkerheten negativt.
“Trafiken återspeglar samhället som det verkligen ser ut”, säger Jacob Sidenvall.
När risken att få bilen utmätt ökat har kriminella börjat använda hyrbilar istället. Det gör dem svårare att komma åt.
MISSA INTE: Svenskt bolag gömmer kraftverk under jord – testas i Ukraina
Ett steg längre med körkortet
Därför föreslår M Sverige att körkortet ska kunna återkallas för personer som dömts för brott inom ramen för organiserad brottslighet. I dag finns redan den försvårande omständigheten vid åtal, vilket innebär skärpta straff om brottet kan kopplas till gängverksamhet.
“Och då tycker vi att förtroendet att ha körkort ska anses förbrukat”, säger Jacob Sidenvall.
Tanken är att begränsa de kriminellas rörelsefrihet och hålla vapen och våldskapital borta från trafiken. För den som rör sig på vägarna dagligen skulle det kunna innebära en tryggare miljö.
Läs mer om ekonomi:
Miljardsatsning på äldreomsorgen – så mycket får din kommun
Dåliga draget från Northvolt – otestade kinesiska maskiner
Kontanter fortsätter falla – vissa står emot trenden

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.






