Kronan har tappat rejält de senaste veckorna och ligger nu på årslägsta. Men experterna tror att botten snart är nådd och spår en starkare krona till hösten.


Kummel
Lagom till sommarsemestern klättrade euron på tisdagen över 11 kronor för första gången sedan i november.
Så sent som i februari kostade en euro drygt 10,50 kronor. På bara några månader har semesterresan till kontinenten blivit märkbart dyrare, skriver DI.
Dollarn är också dyrare. Nivån under 9 kronor är ett minne blott.
MISSA INTE: Mjuka vokaler avgör vackrast flicknamn – populärt bland svenskor
Flera orsaker bakom fallet
Försvagningen har enligt Handelsbankens valutastrateg Tommy von Brömsen flera förklaringar.
Amerikanska räntor har stigit, vilket stärkt dollarn mot samtliga valutor. Dessutom har en oro kring AI-sektorn påverkat riskviljan på marknaden.
“Under hela året har kronan varit väldigt känslig för riskaptiten. Och i bakgrunden har vi låga räntor och ett lågt inflationstryck i Sverige jämfört med många andra länder”, säger han.
Danske Banks chefanalytiker Filip Andersson beskriver kronan som en så kallad högbeta-valuta, alltså en valuta som svänger mer än andra när oron ökar. Geopolitik och oljepriset spelar också in, skriver Ekonomifakta.
MISSA INTE: Dolda avgifter och supervärme – se upp för detta på semestern
Ljusning för kronan till hösten
Men experterna är inte helt pessimistiska. Tommy von Brömsen tror att kronan är starkare vid årets slut än i dag. En viktig faktor är att Hormuzsundet öppnas igen så att oljetrafiken normaliseras. Då bör riskaptiten återvända.
Även ränteskillnaderna mot omvärlden spelar roll. Om räntorna i andra länder börjar komma ned minskar gapet mot Sverige, vilket gynnar kronan, skriver Morningstar.
“Till slutet av året kommer räntorna att ha kommit ned. Jag tror att vi har en starkare krona vid slutet av året än i dag”, säger Tommy von Brömsen.
Den som ska resa i sommar kan ändå fundera på att sprida ut sina valutaköp. Historiskt sett har det lönat sig att inte växla allt på en gång.
Läs mer om ekonomi:
Förlorade 2 miljoner på aktier – kräver ersättning av banken
Partier på Gotland eniga: “Behandla färjan som landsväg”
Grundskyddet för pensionärer ska utredas – men räcker det?

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




