News55
onsdag
22 april

Meta bryter samarbete – spelade in "mycket privata situationer"

Meta
Mark Zuckerbergs Meta har stött på problem sedan det avslöjats att företagets smarta glasögon olovligen har spelat in känsligt videomaterial. Foto: Mark Schiefelbein/ Godofredo A. Vásquez/AP/TT
Joakim K E Johansson
Joakim K E
Johansson
Uppdaterad: 16 apr. 2026Publicerad: 16 apr. 2026

Efter avslöjanden om hur AI tränas på känsligt bild- och videomaterial bryter Meta med sin underleverantör i Kenya. Samtidigt väcker uppgifter om uteblivna löner och repressalier mot anställda kritik.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Meta avslutar samarbetet med det kenyanska annoteringsföretaget Sama efter Svenska Dagbladets och Göteborgs-Postens granskning av hur bolagets AI tränas. Det bekräftar en talesperson för Meta i en skriftlig kommentar till tidningarna.

MISSA INTE: 16 migrändagar i månaden blev två – efter ny behandling

Enligt granskningen har arbetare i Kenya fått hantera bild- och videomaterial från Metas smarta glasögon, där även mycket privata situationer förekommer utan att användarna är medvetna om det. Materialet har använts för att träna företagets AI-modeller.

”Vi har också beslutat att avsluta vårt samarbete med Sama eftersom de inte lever upp till våra standarder”, skriver Metas talesperson enligt SvD och GP.

Försämrade arbetsvillkor

Efter publiceringen har dataskyddsmyndigheter i flera länder inlett åtgärder eller begärt svar från Meta. Samtidigt stoppades projekt kopplade till Metas AI-utveckling hos Sama i Kenya.

Enligt källor till tidningarna har anställda därefter fått infinna sig på arbetsplatsen utan konkreta arbetsuppgifter. I stället ska de ha uppmanats att regelbundet uppdatera sina datorskärmar för att visa närvaro.

Flera uppgiftslämnare beskriver också försämrade arbetsvillkor efter granskningen, med skärpt säkerhet och försök att identifiera personer som talat med medier.

ANNONS

MISSA INTE: PRO lanserar valkompass med fokus på pensionärsfrågor

ANNONS

Vanligt att pressen ökar

Eric Mugendi, chefredaktör för Africa Uncensored, säger till SvD och GP att sådana metoder är vanliga efter avslöjanden.

”Efter sådana här avslöjanden är det vanligt att pressen på de anställda ökar”, säger Eric Mugendi.

Sama avvisar i en kommentar anklagelserna om repressalier och uppger att bolaget följer gällande regler för datasäkerhet och arbetsvillkor. Företaget vill dock inte kommentera enskilda kundrelationer.

Meta har inte svarat på följdfrågor om sin interna utredning eller hur europeisk data hanteras framöver.

LÄS ÄVEN:

Debatt: ”Vem vill leva på mikromat varje dag?”

ANNONS

Sänkt pris på fetmaläkemedel: ”Har varit alldeles för dyrt”

Vill göra sina barn arvlösa – men experten varnar

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E
Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

Joakim K E Johansson
Joakim K E
Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

ANNONS
ANNONS