News55

Nytt språkkrav i äldreomsorgen - från juli nästa år

språkkrav
Språkkrav och språklektioner ska bli standard inom äldrevården, berättar Anna Tenje (M) på en pressträff. (Foto: Viktoria Bank/TT och Jessica Gow/TT)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 17 nov. 2025Publicerad: 18 nov. 2025

Regeringen skriver in ett språkkrav för äldreomsorgen i Socialtjänstlagen. Men när personalen verkligen ska kunna svenska anges inte.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Anna Tenje (M) är socialförsäkrings- och äldreminister.

“Med det här förslaget rycker vi inte undan mattan för kommunerna med den stora brist på kompetens som finns”, sa hon på torsdagens pressträff.

Från den 1 juli nästa år kommer det att stå i lagen att kommunerna ska utbilda sin äldreomsorgspersonal i svenska. Men när staten kräver att kommunerna verkligen ska ha förverkligat den nya språknivån finns inte angivet i förslaget som regeringen la fram på torsdagen, skriver Senioren.

Däremot betonade Anna Tenje att Inspektionen för vård och omsorg kommer att granska och kunna utdöma vite, eller straffbelopp, till de kommuner som inte sätter igång med arbetet.

MISSA INTE: Dråpslaget: Coop faller samman – Ica Maxi tar över

Kommunerna får anställa trots språkkrav

Regeringens lagrådsremiss “Ett språkkrav inom äldreomsorgen” betyder inte att kommunerna stoppas från att anställa personal som inte kan svenska.

I stället innebär förslaget att socialnämnden och privata utförare i äldreomsorgen ska vara skyldiga att arbeta för att personalen ges en kunskapsnivå i svenska som är relevant för att genomföra insatser.

ANNONS

Relevant nivå definieras som att vara GERS B2 som är en gemensam europeisk referensram för språk. Kraven kommer därmed att hamna mellan nybörjarnivå och avancerad nivå.

Jessica Stegrud är socialpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna.

“Den här förändringen markerar ett tydligt skifte, äldreomsorgen ska sätta de äldres behov i centrum och inte fungera som ett integrationsprojekt”, sa hon under pressträffen.

Hon underströk att ansvaret nu ligger på kommunerna att systematiskt höja svenskanivån. Men övergången måste ske successivt eftersom en väldigt stor andel av de som arbetar i äldreomsorgen inte har tillräckliga språkkunskaper.

MISSA INTE: Tullavgiften slopas på dina småpaket – beslut i EU

ANNONS

150 miljoner till kommunerna för språkkrav

Regeringen gav tidigare i höstas besked om medel i budgeten för 2026 till kommunernas arbete med språkkravet.

Det generella statsbidraget till kommunerna ska öka med 90 miljoner kronor för 2026, 165 miljoner kronor för 2027 och med 150 miljoner kronor för 2028 och framåt.

ANNONS

“Att människor som får insatser inom äldreomsorgen kan göra sig förstådda och har en rimlig chans att förstå den personal de möter är en grund för trygghet och värdighet”, sa socialminister Jakob Forssmed (KD).

Läs mer om ekonomi:

Guld och silver slår tillbaka efter tufft hack

Förvaltarna tjänar miljoner – dubbla avgifter på din bostadsrätt

Störst stöd för höjt återvandringsbidrag i utsatta områden

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS