Sju år efter att norska Anne-Elisabeth Hagen försvann spårlöst från sitt hem har utredningen tagit en ny vändning. Norsk polis har identifierat en ny misstänkt man som enligt uppgifter funnits på utredarnas radar under flera år.


Ekberg
Det uppmärksammade fallet med den försvunna norska miljardärshustrun Anne-Elisabeth Hagen har fått ny aktualitet. Norsk polis har pekat ut en ny misstänkt man i utredningen, som sedan 2018 varit en stor kriminalgåta.
Ny misstänkt – sju år efter miljardärshustruns försvinnande
Den misstänkte är en norsk medborgare i 50-årsåldern. Enligt norska medier har han varit av intresse för polisen under flera år och hans telefon ska tidigare ha varit föremål för avlyssning. Misstankarna aktualiserades i samband med ett beslag som genomförts inom ramen för utredningen. Detta rapporterar Expressen.
Anne-Elisabeth Hagen försvann från familjens bostad i Lørenskog utanför Oslo den 31 oktober 2018. Inledningsvis behandlades ärendet som en kidnappning efter att ett hotbrev med krav på lösensumma hittats i hemmet. Senare ändrade polisen inriktning och började utreda försvinnandet som ett misstänkt mord.
Maken tidigare misstänkt
Fallet har genom åren präglats av flera dramatiska vändningar. Hennes make, miljardären Tom Hagen, greps 2020 misstänkt för mord eller medhjälp till mord, men misstankarna mot honom lades senare ned på grund av bristande bevisning. Även andra personer har varit föremål för utredningen utan att åtal lett till fällande domar.
Den nye misstänkte förnekar genom sin advokat all inblandning i försvinnandet. Advokaten uppger att mannen valt att utnyttja sin rätt att inte uttala sig under förundersökningen.
Trots omfattande utredningsinsatser har Anne-Elisabeth Hagen aldrig återfunnits. Vad som egentligen hände henne för snart åtta år sedan är fortfarande en av de största olösta kriminalgåtorna i Norden.
Läs mer på News55:
Ett arv som aldrig kommer – “vill leva upp pengarna”

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.




