News55
fredag
17 juli

Riksbanken, Säpo och IVA varnar: AI-hot mot banksystemet

ai
Flera grupper som försvarar Sverige menar att det blir svårare när angriparna har lika samma AI-system som dem. (Foto: Yuganov Konstantin)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Tre svenska myndigheter har inom loppet av några veckor varnat för att AI-drivna cyberattacker kan slå mot det finansiella systemet, och riksbankschef Thedéen kallar riskerna gränsöverskridande.

ANNONS

EU:s makrotillsynsorgan ESRB har utfärdat en formell varning om att avancerade AI-modeller förändrar hotbilden mot finanssektorn i grunden. 

Modellerna kan identifiera sårbarheter i bankernas programvara och utnyttja dem betydligt snabbare än vad som tidigare var möjligt, skriver SvD.

“AI-utvecklingen innebär stora möjligheter för finansiell sektor men medför också risker”, säger riksbankschef Erik Thedéen.

Varningen riktas till hela EU och rymmer en uppmaning till tillsynsmyndigheter att ta AI-relaterade cyberhot på betydligt större allvar i sin övervakning.

MISSA INTE: Värmen slår mot tåg och vägar – 15 sträckor kan stängas

Säpo: tidsfönstret krymper dramatiskt

Riksbanken är inte ensam. Bara veckor tidigare slog Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA, tillsammans med Nationellt cybersäkerhetscenter larm om att cyberkriminella nu har tillgång till samma AI-verktyg som de organisationer de angriper. 

KTH-professorn Pontus Johnson sammanfattade läget kort: det är bråttom.

ANNONS

Säpo har gjort en egen bedömning och landar i samma slutsats. AI-modellernas kapacitet gör att tiden mellan att en sårbarhet upptäcks och att den utnyttjas krymper kraftigt. Hackare som tidigare behövde veckor kan nu agera på timmar, skriver Realtid.

MISSA INTE: Fem vardagliga vanor som kan minska risken för demens

ANNONS

Vad AI-hotet betyder i praktiken

Finansinspektionens generaldirektör Johan Almenberg riktar sig direkt till de finansiella företagen.

“Företagen behöver utgå från att störningar kommer att inträffa och därför bygga operativ motståndskraft”, säger han.

I klartext handlar det om att banker och betaltjänster måste räkna med att angrepp kommer att ske – och planera för att kunna fortsätta fungera när de gör det. 

BankID, Swish och andra tjänster som miljontals svenskar använder dagligen är beroende av just den typen av infrastruktur.

Erik Thedéen påpekar att hoten inte stannar vid nationsgränserna, och att den geopolitiska situationen gör frågan ännu mer komplicerad.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Tusentals miljarder utan ränta – så får du pengarna att jobba

Rätt val i tjänstepensionen kan ge 14 procent mer – så gör du

Bensinrean gör elbilen dyrare – för den som laddar publikt

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS