News55

AI ger folk felaktig hälsoinformation – belastar sjukvården

AI
Föräldrar luras av AI när deras barn fått i sig något som de inte borde, men som är ofarligt. | Foto: Canva
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 23 feb. 2026Publicerad: 23 feb. 2026

Allt fler ringer Giftinformationscentralen efter att ha fått motstridiga eller felaktiga besked från AI-tjänster. Enligt myndigheten riskerar utvecklingen att belasta sjukvården i onödan.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Felaktig information från AI-baserade söktjänster orsakar problem för Giftinformationscentralen. Det säger Peter Hultén, apotekare vid myndigheten, till Svenska Dagbladet.

MISSA INTE: Tunnlarna som kostar svenskar miljoner – här fångar kamerorna flest fortkörare

”De här AI-tjänsterna kan ge råd som är direkt felaktiga. De kan säga att en växt är ofarlig, fast den inte är det. Eller tvärtom”, säger Peter Hultén.

Giftinformationscentralen har svarat på frågor om växter, kemikalier och förgiftningar sedan 1960-talet. Men på senare tid har arbetet försvårats av att allmänheten i allt högre grad använder AI-tjänster som Googles nya AI-sök och Chat GPT för att få snabba svar.

Överdriver riskerna

Enligt Peter Hultén är det vanligast att AI-tjänster överdriver riskerna. Ett exempel är krukväxten begonia, som ibland smakas på av små barn. Googles AI-sök kan uppge att växten är milt giftig för människor, men det stämmer inte, enligt myndigheten.

”Vi har fått en del oroliga samtal om begonia. Och när vi säger att vi inte bedömer att växten är farlig, får vi lägga tid på att övertyga den som ringer – eftersom folk ibland litar mer på Googles AI än på våra råd”, säger Peter Hultén.

MISSA INTE: Så klarar du elräkningen – 10 akuta och långsiktiga åtgärder

ANNONS
ANNONS

Belastar sjukvården i onödan

Ett annat problem är att AI-tjänster ibland råder användare att uppsöka sjukhus trots att det inte behövs.

”Det har hänt att folk åkt in till sjukhus på grund av helt ofarliga tillbud. Det belastar sjukvården i onödan”, säger Peter Hultén till Svenska Dagbladet.

Nu arbetar myndigheten med att anpassa informationen på sin webbplats för att AI-tjänster lättare ska kunna identifiera och prioritera deras kvalitetssäkrade uppgifter. Samtidigt uppmanas allmänheten att i första hand använda giftinformation.se eller ringa 010-456 67 00 vid oro för förgiftning.

MER OM HÄLSA:

Studie: Så slutar du med antidepressiva utan återfall

Expertgrupp: Fler liv kan räddas med bättre tillgång till hjärtstartare

Väntetiderna i sjukvården oroar väljarna mest

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

ANNONS
ANNONS