Det är inte den ensamme pensionären som dricker mest alkohol. Det är den socialt aktive i ett parförhållande – och det gäller i synnerhet kvinnor.


Kummel
Bilden som funnits länge inom äldreforskning och preventionsarbete är att ensamhet och förlust driver äldre till alkohol. Den nya studien från Umeå universitet, Högskolan på Åland och Åbo Akademi ifrågasätter den rakt av, skriver SvD.
Äldre utan partner dricker faktiskt mindre – eller inte alls. Det är de som lever i parrelationer och har ett rikt socialt liv som löper störst risk för skadlig alkoholkonsumtion.
Och bland kvinnor syns sambandet allra tydligast: riskfyllt drickande och berusningsdrickande var vanligare hos dem som levde med en partner än hos ensamstående.
“Våra resultat utmanar den traditionella synen på vilka riskgrupper som behöver uppmärksammas. Generellt ska vi snarare rikta uppmärksamheten och det förebyggande arbetet mot dem som lever i parförhållanden eller har ett rikt socialt liv – det är i de sammanhangen äldre personer dricker mer”, säger Erika Boman, forskare vid Högskolan på Åland och lektor vid Umeå universitet, skriver Umeå universitet.
MISSA INTE: Pensionslöften inför valet – och vad experterna tycker
Varken ensamhet eller nedstämdhet förklarade drickandet
Forskargruppen undersökte specifikt om känslor av ensamhet eller depression kunde vara länken mellan civilståndet och alkoholkonsumtionen. Svaret var nej.
Varken nedstämdhet eller upplevd ensamhet förklarade mönstret. Parrelationen i sig tycks vara motorn – sannolikt genom att den sociala kontexten normaliserar och uppmuntrar drickande som en del av vardagen och de gemensamma aktiviteterna.
Studien stöder heller inte föreställningen att en förlust av en livspartner, till exempel genom dödsfall eller skilsmässa, skulle leda till ökad konsumtion.
MISSA INTE: Sen frukost och tidig middag – hur det påverkar måendet
Alkohol vanligt även bland 80-plussare
Forskargruppen, som arbetar med GERDA-databasen – en långtidsstudie som följer tusentals äldre i norra Sverige och Finland – har i tidigare studier visat att riskfyllt drickande är vanligt även bland dem som är äldre än 80 år, en grupp som sällan ingår i alkoholforskning, skriver Umeå universitet.
Årets Systembolagets juniorpris i alkoholforskning gick just till en av forskarna i miljön, Wossenseged Birhane Jemberie, för arbete om äldres alkoholproblem.
För förebyggande insatser innebär studiens slutsatser ett skifte i var man bör lägga fokus: inte på den isolerade pensionären, utan på par och socialt aktiva äldre.
Läs mer om ekonomi:
Nu kan du ansöka om Villaeffekten – men vissa villor faller utanför
Indexfonden fyller 50 år – men håller idén fortfarande?
En framtidsfullmakt som funkar – sex saker att tänka på innan

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




