News55
måndag
19 oktober

55-åring dog efter läkemedelsmiss på Karolinska – fel i hela kedjan

karolinska
Missen på Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm kostade Johan sitt liv. Foto: Monkey Business Images och Henrik Montgomery/TT
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Han kom in för att laga en hjärtklaff. Det var ett rutingrepp som läkarna på Karolinska gör varje dag. Men fel läkemedel gavs – och hjärtat gick inte att starta igen. 47 dagar senare dog Johan Pettersson, 55 år.

ANNONS

Operationen den 18 augusti gick tekniskt sett bra. Hjärtklaffsproblemen var lösta. Men i operationssalen hade något förfärligt hänt. 

I stället för kaliumklorid – som tillfälligt stannar hjärtat – hade Johan Pettersson och en annan patient i en intilliggande operationssal fått kalciumklorid, ett läkemedel som dödar hjärtmuskeln och som inte ens ska finnas på operationsavdelningen.

“Stone heart”, total avsaknad av hjärtaktivitet, skrevs det i Johans journal. Hans hjärta gick inte att starta, skriver DN.

MISSA INTE: Volvon som kör dig hem – utan att du håller i ratten

Apoteket skickade fel till karolinska – och ingen kontrollerade

Bakom förväxlingen låg en felleverans från sjukhusapoteket Medovia. Förpackningen för kalciumklorid liknade flaskan med kaliumklorid som brukar finnas i förrådet. 

Men Karolinskans egen händelseanalys visar att det inte bara handlade om en lik­nande förpackning – det handlade om att ingen kontrollerade vad som stod på flaskorna vid fyra separata tillfällen i kedjan: när läkemedlet anlände, när det packades upp, när det fylldes i hjärt-lungmaskinen och när det gavs till patienten, skriver Svensk Farmaci.

Läkemedlet förvarades dessutom i plastbackar i en korridor, inte i ett låst läkemedelsrum.

ANNONS

“De tittar inte på etiketten innan de för in läkemedel i min mans hjärta. Hur kan det hända?”, säger Helena Pettersson, Johans änka, skriver DN.

MISSA INTE: Fast med dyra tandborstar – 355 anmälningar om abonnemang

ANNONS

47 dagar i Lund

Båda patienterna blev akut uppförda på transplantationslistan. Johan Pettersson fördes med helikopter till Universitetssjukhuset i Lund, uppkopplad med Ecmo som syresatte blodet utanför kroppen. Transplantationen genomfördes och operationen gick bra. Men övriga organ sviktade.

“I 47 dagar släpades han genom ett helvete”, säger Helena Pettersson.

Familjen bodde under hela perioden på patienthotellet i Lund, gick dagligen till sjukhuset och kyrkan. 

Några dagar efter att läkarna i Lund meddelat att kroppen inte klarade mer träffar DN familjen i villan utanför Stockholm. På bordet ligger foton på Johan, som nyligen hade firat sin 55-årsdag.

Karolinska erkänner bristerna

ANNONS

Sjukhuset har anmält förväxlingen till Ivo enligt lex Maria. Polisutredning om vållande till annans död är inledd och Haverikommissionen utreder ärendet. 

Karolinska bekräftar i ett skriftligt svar till DN att rutinerna inte var tillräckliga och att checklistor, tydligare märkning och krav på signering av två medarbetare nu har införts.

“Min man var i sina bästa år. Det ska aldrig få hända igen”, säger Helena Pettersson.

Läs mer om ekonomi:

SKR säger upp kollektivavtalet – 220 000 drabbas

Här räcker pengarna längst på resan  – och här ryker de snabbast

Hyresvärd misskötte husen i tio år – och fick behålla dem ändå

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS