News55
söndag
18 oktober

Marcus Schenkenberg: Gud hjälpte mig med barn och lägenhet

marcus schenkenberg
Marcus Schenberg är aktuell i SVT-programmen "De svenska supermodellerna" och "Spelet" Foto: Pontus Lundahl/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

När Marcus Schenkenberg letade efter en ny bostad vände han sig till Gud för att få hjälp. Redan första dagen hittade han sin drömlägenhet. Nu berättar den tidigare supermodellen i Expressen om sin starka tro, det exklusiva hemmet och livet med sina tre katter.

ANNONS

Efter många år i New York återvände Marcus Schenkenberg till Sverige för omkring nio år sedan. Han ville hitta ett hem där han kunde trivas och samtidigt vara nära sin familj.

Men innan han började gå på lägenhetsvisningar gjorde han något som kanske inte alla bostadsspekulanter brukar göra.

Han bad till Gud.

“Jag frågade bara om han kunde hjälpa mig och styra mig till rätt lägenhet”, säger Marcus Schenkenberg till Expressen.

MISSA INTE: Marcus Schenkenberg: “Pamela Anderson ville ha barn med mig”

Utsikt över vattnet och egen bastu

Bönen tycktes få ett snabbt svar. Redan under den första dagen hittade Marcus Schenkenberg en bostad som uppfyllde hans önskemål.

I dag bor han i en 165 kvadratmeter stor lägenhet på Kvarnholmen i Nacka, med utsikt över vattnet och egen bastu.

ANNONS

Det är även nära till barndomens Saltsjö-Duvnäs och dessutom finns familjen fortfarande i området.

“Det är väldigt mysigt och känns som att man bor i skärgården med havsutsikt. Jag har en bastu, vilket är kanon på vintern”

ANNONS

Bad till Gud när han längtade efter att bli pappa

Men det är inte bara bostadsaffären som har stärkt hans religiösa övertygelse.

Marcus Schenkenberg berättar att han också bad till Gud om hjälp när han längtade efter att bli pappa. Två månader senare fick han barn.

Tron har funnits med honom sedan konfirmationen vid 15 års ålder, men erfarenheterna har gjort honom ännu mer övertygad.

“Gud är min ”go-to man”. Jag har bett till honom sedan jag var 15 då jag blev konfirmerad. Innan var jag inte 100 procent säker på om Gud fanns. I skolan sa de att vi kom från ”the big bang”, som en encellig mikroskopisk cell, men på konfirmationen sa de: ”Nej, vi är Guds skapelse”. Så det var lite svårt att veta, men jag tänkte att jag ber för säkerhets skull. Efter allt det här med barn och lägenheten så tror jag 100 procent på Gud”, säger Marcus Schenkenberg.

Gud
Marcus Schenkenberg har tidigare haft ett förhållande med skådespelaren och supermodellen Pamela Anderson. Här är de på en basketmatch i New York år 2000. Foto: Mark J Terrill/AP
ANNONS

Hemma är inredningen betydligt mer avskalad än under åren i USA.

Vita väggar och möbler dominerar, tillsammans med grå detaljer. Schenkenberg beskriver själv stilen som modern och ren, ungefär som en hotellsvit.

Trots att han en gång var en av världens mest uppmärksammade manliga modeller finns inga stora porträtt av honom själv på väggarna.

Kattlåda som spolar

I stället är det modern teknik som fått en framträdande plats.

För att hålla rent på de 165 kvadratmeterna använder han en robotdammsugare. Och de tre katterna har fått en alldeles egen teknisk lösning.

“Jag en automatisk kattlådemaskin som spolar. Jag älskar robotar!”

Marcus Schenkenberg, som är aktuell i SVT-programmen ”De svenska supermodellerna” och ”Spelet”, verkar med andra ord ha hittat precis det hem han önskade sig.

ANNONS

Läs mer på News55:

Levande ljus i höst? Minimera risken för brand

“En skiva och en öl tack!” Alkoholen flödar efter slopat matkrav

Peter Flack, 80, efter cancern: “Jag ville inte vara med längre”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS