Mitt under valrörelsen levererar Manne af Klintberg ett av årets mest politiska sommarprat – utan att tala särskilt mycket om partipolitik. I stället kretsar berättelsen kring värden som solidaritet, jämlikhet och barns rätt till lek och fantasi, skriver Expressens recensent Jens Liljestrand och delar ut högsta betyg – fem getingar.


Nyman
Manne af Klintberg berättar i Sommar i P1 om livet som nybliven pappa till en döv dotter och hur det ledde honom till teckenspråket och senare mimteatern – en väg som så småningom blev starten på hans långa karriär som clown.
Programmet ymmer också personliga minnen från almstriden i Kungsträdgården, där han misshandlades av polis, liksom berättelser om förebilden Charlie Chaplin och reflektioner kring lekens betydelse för både barn och vuxna.
MISSA INTE: News55 arrangerar Äldreriksdagen 2026 – Du är inbjuden
Ett sommarprat som bygger på annat än avslöjanden
Resultatet blir ett varmt, eftertänksamt och stundtals vemodigt sommarprat. Den 81-årige folkhemsclownen väver samman personliga erfarenheter med musik och referenser till profiler som Hasse Alfredson, Evert Taube och Astrid Lindgren, skriver Jens Liljestrand.
I en tid som präglas av hårda tonlägen och polarisering fungerar programmet som en stillsam påminnelse om vikten av medmänsklighet och nyfikenhet. Det är ett sommarprat som inte bygger på stora avslöjanden, utan på livserfarenhet, värme och en tro på människans förmåga att mötas genom lek och humor.

Det är också därför programmet känns ovanligt angeläget. Manne af Klintberg visar att ett lågmält tilltal ibland kan säga mer än de högsta ropen.
“Jag önskar att alla, inte minst våra folkvalda, tog sig tid att lyssna”, avslutar Jens Liljestrand.
Läs mer på News55:
Carola släpper bok – berättar om relationen med Runar och erkänner otrohet
Rötmånaden är här – så undviker du bakteriefällorna i köket
Först en partiell solförmörkelse – sedan ett meteorregn
Forskarna testade myten: Är mat godare dagen efter? Här är svaret
Volvos mytomspunna sportbil hittad efter 40 år – kan vara värd miljoner

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




