News55
onsdag
6 maj

Inflationen backar – Thedéens räntehöjning lär dröja

Thedéen
Erik Thedéen (mitten) har ingen anledning att höja styrräntan. Ännu. Foto: Lars Schröder/TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: 06 maj 2026Publicerad: 06 maj 2026

Inflationen i Sverige bromsade in kraftigt i april. Det kan innebära att Riksbankschefen Erik Thedéen väntar längre än väntat med nästa räntehöjning – något som många bolånetagare nu följer noga.

ANNONS

Mest läst i kategorin

KPIF, som är Riksbankens viktigaste inflationsmått, landade preliminärt på 0,8 procent i april enligt SCB. Samtidigt låg KPI på minus 0,1 procent och KPIF exklusive energi på 0,0 procent, skriver Placera.

”Utan den sänkta matmomsen och tandvårdsreformen för pensionärer skulle inflationen vara en procentenhet högre”, säger Susanne Spector, chefekonom på Danske Bank, till Placera.

För många hushåll innebär den lägre inflationen att köpkraften kan stärkas efter flera år med höga priser på mat, el och räntor.

Kan påverka räntan redan i sommar

Danske Bank har tidigare trott på räntehöjningar från Riksbanken redan i juni och augusti. Men den nya inflationssiffran kan ändra läget.

”Dagens utfall talar mer för att den första höjningen skulle komma i augusti än i juni, jämfört med prognosen vi har i dag”, säger Susanne Spector till Placera.

Riksbanken lämnar nytt räntebesked redan under onsdagen.

Enligt Susanne Spector talar de nya siffrorna för att centralbanken kan känna sig trygg med att avvakta tills mer ekonomisk information kommit in.

ANNONS
ANNONS

Oro för högre priser efter sommaren

Samtidigt varnar Danske Banks chefekonom för att inflationen kan börja stiga igen senare under året.

Kriget i Iran och problemen kring Hormuzsundet väntas enligt henne påverka priserna först efter sommaren. Redan nu pekar flera prisindikatorer uppåt, men effekterna har ännu inte slagit igenom fullt ut i ekonomin.

Då kan Erik Thedéen behöva agera

”Efter sommaren borde man se högre inflationstal och riktningen härifrån borde vara att inflationen rör sig uppåt”, säger Susanne Spector till Placera.

I eurozonen är inflationstrycket samtidigt högre än i Sverige. Där tror Danske Bank på två räntehöjningar med start i juni, enligt Placera.

Läs mer om ekonomi:

Chockökning för vigselringar – priset på guld har sexdubblats

ANNONS

Ska man verkligen sälja sina aktier i maj?

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS