News55
onsdag
15 april

Statlig bank till angrepp mot Svantesson: "Felsyn" om bolåneränta

bolåneränta
Robert Boije (till höger) riktar skarp kritik till finansminister Elisabeth Svantesson (M) (till vänster. Foto: Henrik Montgomery/TT och SBAB/Press
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: 15 apr. 2026Publicerad: 15 apr. 2026

Statliga SBAB riktar skarp kritik mot finansminister Elisabeth Svantesson och hennes syn på bolåneräntor. Enligt banken riskerar debatten att bygga på en missvisande bild.

ANNONS

Mest läst i kategorin

”Kritiken mot bankernas räntesättning bygger på en ‘felsyn’ av hur marknaden fungerar”, skriver Robert Boije, chefsekonom på SBAB, i en debattartikel i Dagens industri.

Bakgrunden är att Elisabeth Svantesson (M) tidigare kallat bankernas agerande ”tondövt och stötande” i samband med höjda rörliga bolåneräntor.

Flera faktorer styr bolåneränta

Robert Boije menar att bilden av hur bolåneräntor sätts ofta blir förenklad.

Han lyfter att räntorna inte enbart följer Riksbankens styrränta, utan påverkas av flera faktorer som marknadsräntor och bankernas finansieringskostnader.

Enligt honom riskerar politiska uttalanden att skapa en felaktig uppfattning om hur bankerna agerar.

Han riktar också kritik mot hur frågan beskrivs i medier.

ANNONS

Pekar på politiska hinder

ANNONS

Samtidigt lyfter SBAB fram att politiska beslut kan påverka konkurrensen på bolånemarknaden.

Enligt Robert Boije begränsar bankskatten möjligheterna för SBAB att vara en mer aktiv aktör och pressa bolåneräntorna.

Därför menar han att regeringen kan behöva se över sina egna villkor om den vill påverka ränteläget.

Läs mer om ekonomi:

Därför bromsar konsumtionen in – trots skatteåterbäringen

Efter 135 år – anrika kaffe-rosteriet lägger ner verksamheten

Bolån och pension i samma bank kostar tusenlappar – varje månad

Bankerna stressar unga om pension – experten: “Onödigt”

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS