En dags försening räcker för att utlösa en straffavgift på 7 500 kronor. Av landets 30 000 föreningar har 5 000 fått den – och de flesta visste förmodligen inte om det nya kravet.


Kummel
Det var ett riksdagsbeslut från november 2024 som satte igång det hela. Från och med räkenskapsåret 2025 måste samtliga bostadsrättsföreningar lämna in årsredovisning och revisionsberättelse till Bolagsverket – inte bara de stora, utan alla, oavsett storlek.
Tanken är ökad insyn och svårare för den som vill dölja ekonomisk brottslighet i föreningens räkenskaper, skriver Dagens PS.
Nu är den första inlämningsrundan avklarad – och facit är att var sjätte förening missade fristen. Ungefär 5 000 av landets 30 000 aktiva bostadsrättsföreningar har fått en förseningsavgift på 7 500 kronor, skriver TV4. Det räckte med en dag för sent.
MISSA INTE: Nya a-kasseregler drabbar LO-medlemmarna dubbelt
Eskalerande straffavgift – ingen kan ge anstånd
Betalar föreningen inte, eller lämnar fortfarande inte in, fortsätter räkningen. Ytterligare 7 500 kronor efter två månader till, sedan en tredje avgift om det ändå inte kommit in. Totalt kan det landa på 30 000 kronor, skriver Bredablick.
Bolagsverket har inte befogenhet att förlänga fristen för någon – anstånd finns inte i lagen. Elva månader efter räkenskapsårets slut riskerar föreningen att föreläggas om likvidation, skriver Bolagsverket.
Den enda vägen ut om man ändå missat är att ansöka om eftergift i efterhand och hoppas att Bolagsverket ser skäl att gå med på det.

MISSA INTE: Tio tips för en trygg och smidig resa
Styrelsen bestämmer – de boende betalar
Juridiskt sett är det styrelsen som bär ansvaret för att handlingarna kommer in i tid.
Men det är de boende som faktiskt betalar när det går fel – avgiften belastar föreningen och syns förr eller senare i månadsavgiften, skriver Erbo. För en förening med kalenderår gällde det senast den 31 juli i år.
Läs mer om ekonomi:
Tre av fyra hushåll har rörlig ränta – och den är på väg upp
Kvinna spårade mannen som stal bankkort – så bör du göra
Ny EBM-chef vill stypa gängen – kriminella får 352 miljarder per år

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




