News55
tisdag
11 augusti

Ekonomin stoppar pensionsdrömmarna för Generation X

ekonomin
Många i Generation X väljer att ta upp gamla hobbies när de går i pension för att det är billigare. Foto: Africa Images
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Pensionen har länge förknippats med långresor, nya intressen och ett friare liv. Men för många i Generation X, födda mellan 1965 och 1980, ser verkligheten annorlunda ut. Brist på pengar är en förklaring.

ANNONS

I stället för att satsa på dyra drömmar väljer allt fler att återuppta gamla fritidsintressen från ungdomsåren – ett fenomen som i USA fått namnet att ”pensionera sig baklänges”, skriver Dagens PS.

När arbetslivet tar slut frigörs omkring 1 000 timmar om året som tidigare gick åt till jobbet. Frågan är bara hur tiden ska fyllas när ekonomin inte räcker till för resor, golf eller andra kostsamma aktiviteter.

MISSA INTE: Så många pensionärer får bostadstillägg

Börjar med gamla hobbies igen

För många blir svaret att blicka bakåt.

I stället för att börja med nya hobbies plockar de fram gitarren igen, återvänder till replokalen, dammar av skateboarden eller återupptar andra intressen som redan är en del av livet. Förklaringen är lika enkel som ekonomisk – gamla fritidsintressen kostar ofta betydligt mindre än att skapa ett helt nytt pensionärsliv.

Benjamin Brandt, grundare av Capital City Wealth Management och programledare för Youtube-kanalen “Even Better Retirement”, beskriver skillnaden mellan generationerna så här:

”Babyboomers blickar framåt och gör en gissning. Generation X går i stället bakåt med information de redan känner till.”

ANNONS
ANNONS

Orolig för ekonomin som pensionär

Utvecklingen hänger ihop med en växande oro över den egna pensionen.

En tidigare amerikansk undersökning från kapitalförvaltaren Schroders visade att Generation X räknar med att behöva omkring 1,1 miljoner dollar för att leva bekvämt som pensionärer, men tror sig bara ha sparat omkring 660 000 dollar – ett underskott på närmare 450 000 dollar.

En senare studie från Northwestern Mutual visar att förväntningarna har stigit ytterligare. Enligt undersökningen från 2025 anser Generation X att det i genomsnitt krävs 1,57 miljoner dollar för en trygg pension.

För många i Generation X blir drömmen om långresor som pensionär bara en dröm. Foto: Africa Images

Samtidigt har generationen betydligt sämre tillgång till traditionella tjänstepensioner än sina föregångare. Enligt Fortune hade mer än hälften av babyboomarna pensioner med garanterade utbetalningar livet ut, medan motsvarande andel bland Generation X är 14 procent.

Många befinner sig dessutom mitt emellan två generationer och hjälper både sina vuxna barn och sina åldrande föräldrar ekonomiskt. I en undersökning från 2024 uppgav 56 procent att de gjorde just det. Nästan var fjärde hade därför minskat eller helt stoppat sitt eget pensionssparande, och ytterligare 16 procent hade redan tagit ut pengar från sina pensionskonton för att klara vardagens kostnader.

För många i Generation X riskerar pensionen därför att bli betydligt mindre glamorös än den var för generationen före.

ANNONS

I stället för att investera i ett nytt liv kan framtiden handla om att återupptäcka ett gammalt – med skivsamlingen, replokalen eller skateboarden som sällskap.

Läs mer på News55:

Därför betalar du skatt på pensionen – trots att du skattat hela livet

Äldre tvingas bryta mot lagen – för att kunna handla mat

Har du högre eller lägre pension än snittet? Här är siffrorna

LISTA: Kommunerna med högst och lägst skatt i Sverige

Arvet kommer för sent – pengarna behövdes för 30 år sedan

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS