Allt fler rapporter pekar på att svenskarna kommer att få mer pengar i plånboken 2026. Reallöneökningar och lägre räntekostnader bidrar till detta.
Mer pengar i plånboken för svenskarna under 2026


Mest läst i kategorin
Länsförsäkringar slog i början på december fast att det kommer att bli mer pengar i plånboken för hushållen 2026. Både LO:s ekonomer och HUI Research har därefter släppt varsin rapport som spår ett liknande scenario.
LO konstaterar att svensk ekonomi lämnar en utdragen lågkonjunktur och går in i en återhämtningsfas, skriver TV4.
Enligt organisationens ekonomer kommer reallönerna öka med 3,2 procent och BNP växa med 2,8 procent under 2026.
Torbjörn Hållö är LO:s chefsekonom.
“Konsumtionen är motorn i tillväxten. Hushållen gynnas av de högsta reallöneökningarna sedan 2009, sänkta räntor och dessutom av en expansiv finanspolitik”, säger han i ett pressmeddelande.
MISSA INTE: Konsumentexpertens råd: Så köper du ny mobil
Barnfamiljer får mest i plånboken
Länsförsäkringar spår att framförallt barnfamiljerna blir de stora vinnarna. Familjer på två vuxna med barn kan vänta sig 3 650 kronor mer i plånboken netto per månad nästa år.
Bakom ökningen ligger främst finanspolitiska stimulanser som sänkt skatt på arbetsinkomster, högre reallöneökningar och lägre bolåneräntor.
Även höginkomsttagare, låginkomsttagare och pensionärer kan vänta sig ett lyft 2026.
Stefan Westerberg är privatekonom på Länsförsäkringar.
“Den stora bilden är att vi går mot bättre tider och att den privatekonomiska medvinden som vi har i år kommer bli mycket starkare nästa år”, säger han.
Ljusning för handeln trots mer i plånboken
HUI Research menar att avmattande inflation, stabilare ränteläge och finanspolitiska budgetstimulanser stärkt hushållens ekonomiska självförtroende.
Under 2025 års tredje kvartal såg detaljhandeln dessutom den starkaste tillväxten sedan 2021. William Lindquist är analytiker på HUI Research.
“Efter en mycket trög inledning på året ser vi äntligen att tillväxten börjar ta fart. Lägre inflation, reallöneökningar, sänkta räntor och en expansiv höstbudget skapar större svängrum i hushållsekonomin och får konsumtionsnivåerna att stiga”, säger han i ett pressmeddelande.
MISSA INTE: Sömnexperten: Så klarar du vintermörkret
Arbetslösheten fortsatt hög
Men det är inte allt som ser ljust ut. LO konstaterar att arbetslösheten är fortsatt hög efter flera år av svag tillväxt.
En halv miljon står utan arbete vilket motsvarar 8,8 procent. Siffran för nästa år är 8,6 procent, en marginell minskning.
Antalet företagskonkurser väntas också vara på en hög nivå under 2026 efter att många företag under en lång period haft låga marginaler.
Läs mer om ekonomi:
Inflationen sjönk i november – men el och bensin blev dyrare
VD-lönerna ökade kraftigt – arbetarna fick 1 100 kronor
Svensk handel spår 24,5 miljarder i julklappar

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.







