36 miljarder kronor betalades ut i premiepension under 2025. Samtidigt slog kapitalet på premiepensionens fondtorg nytt rekord och steg till 3 014 miljarder kronor, enligt nya siffror från Pensionsmyndigheten.
Rekordmånga miljarder till svenskarnas premiepension


Göransson
För många svenskar över 55 år är premiepensionen en allt viktigare del av den framtida pensionen. Men siffrorna visar också tydliga skillnader mellan kvinnor och män.
Den genomsnittliga pensionsrätten för inkomst- och premiepension var 68 900 kronor per person under 2024. För kvinnor låg siffran på 65 200 kronor medan män hade 72 500 kronor.
Även själva premiepensionsdelen skiljer sig åt. Den genomsnittliga pensionsrätten till premiepension var 9 200 kronor per person för intjänandeåret 2024. För kvinnor var beloppet 8 600 kronor och för män 9 700 kronor.
Det framgår av Pensionsmyndighetens siffror som DI tagit del av.
MISSA INTE: Fattigpensionär – efter ett helt liv bakom kassan
Stora skillnader mellan kvinnor och män
Pensionsmyndigheten konstaterar att män i genomsnitt har högre premiepension än kvinnor. Enligt myndigheten speglar det historiskt högre inkomster bland män.
Vid utgången av 2025 var den genomsnittliga pensionsskulden i premiepensionen, alltså det samlade sparandet, 344 000 kronor. För kvinnor låg nivån på 319 000 kronor och för män på 368 000 kronor.
Rapporten visar också att många fortfarande väntar med att ta ut premiepensionen. Bland personer över 66 år fanns det 85 000 individer som ännu inte hade påbörjat uttag av denna del av pensionen.
Rekordnivå för premiepensionen
Samtidigt fortsätter premiepensionens fondtorg att växa kraftigt. Kapitalet hade den sista april ökat till 3 014 miljarder kronor, vilket enligt Pensionsmyndigheten är nytt rekord.
Totalt hade 6,6 miljoner personer under 66 år pensionsbehållning i inkomst- och eller premiepension.
Pensionsmyndigheten pekar också på att kvinnor i högre grad har pensionsgrundande belopp från exempelvis barnår, men att dessa främst påverkar inkomstpensionen snarare än premiepensionen.
Läs mer om ekonomi:
Fattigpensionär – efter ett helt liv bakom kassan
Här är Sveriges minst lämpade jobb för de som är över 65 år
Varannan svensk vill dö med noll kronor på kontot: “Ingen vits”
Ålderismen kostar Sverige 70 miljarder – per år: “Bortglömda”
Nu ska färre äldre få del av jobbskatteavdraget
Regeringen lånar till krisstödet – Egna expertgruppen: “Skuldfälla”

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.




