News55
onsdag
3 juni

Svantesson försvarar krispaketet – Inte valfläsk utan behövligt

krispaketet
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) gör det tydligt att krispaketet som kommer inte är något valfjäsk. (Foto: Jessica Gow/TT och Magnus Hjalmarson Neideman/SVD/TT)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Krispaketet från Regeringen på 17,5 miljarder har kallats för valfläsk, men finansminister Elisabeth Svantesson (M) avfärdar kritiken och hävdar att reformerna inte har med valet att göra.

ANNONS

I veckan presenterade regeringen ett krispaket som ska mildra effekterna av de höga energipriserna. 

Skatten på drivmedel sänks, inrikesflyget subventioneras och priset på månadskort i kollektivtrafiken halveras under andra halvåret 2026, skriver Omni.

Kritiken har kommit från både höger och vänster. Oppositionspartier och ekonomer kallar det för valfläsk. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) håller inte med.

“Att inte möta det med åtgärder som är riktade, tillfälliga och vältajmade, det vore tjänstefel. Att det är valår i år har inte med det att göra”, säger hon till SvD.

MISSA INTE: Okonventionellt knep för din pension – ta ut och jobba vidare

Pensionärer gynnas också av krispaketet

Regeringen skjuter till 6,5 miljarder kronor så att regionerna kan halvera priset på månadskort i kollektivtrafiken från 1 juli till 31 december. 

Rabatten gäller även redan rabatterade kort för pensionärer, studenter och ungdomar. För en pensionär i Stockholm innebär det att ett 30-dagars periodkort kostar 325 kronor i stället för 650, skriver PRO Pensionären.

ANNONS

Enkelbiljetter omfattas däremot inte.

MISSA INTE: Regeringen tillsätter råd mot ålderism – kända profiler ska förändra attityder

ANNONS

Kritik från chefsekonomer

Flera experter är kritiska. Chefsekonomen Alexandra Stråberg på Länsförsäkringar säger till TV4 att gemene man i Sverige inte har det tufft ekonomiskt. 

Statsvetaren Henrik Ekengren Oscarsson vid Göteborgs universitet kallar satsningen för “grönt valfläsk” och menar att väljare inte byter block för några hundralappar, skriver MSN.

I bakgrunden lurar dåliga opinionssiffror. Moderaterna är på väg mot ett historiskt svagt val. SD-ledaren Jimmie Åkesson har sagt att M inte borde ta finansministerposten för given.

Elisabeth Svantessons svar till honom?

“Det finns ingen, vad jag kan se, i Sverigedemokraterna som kan göra mitt jobb bättre än vad jag gör.”

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Ett arv som aldrig kommer – “vill leva upp pengarna”

Sedel-straffet: Så blir det dyrare att använda kontanter

Så bryter du ditt shoppingberoende – fyra knep som fungerar

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS