Julklappar för totalt 24,5 miljarder kronor. Det är branschorganisationen Svensk handels prognos för julhandeln i år.
Svensk handel spår 24,5 miljarder i julklappar


Mest läst i kategorin
Summan bygger på en konsumentundersökning där 2 000 personer deltagit. Den visar på en viss ökning jämfört med förra året då uppskattningen var 24 miljarder omräknat i dagens penningvärde.
57 procent av de tillfrågade uppger samtidigt att man kommer handla oförändrat antal julklappar i år, skriver Expressen.
En av fyra gör bedömningen att det blir färre och endast 12 procent bedömer att det blir fler inköpta klappar i år.
MISSA INTE: Problem med sammanslagning av AP-fonder – kort före deadline
Intresset för Temu och Shein håller i sig
Under 2025 har det vid upprepade tillfällen rapporterats kring kinesiska handelssajter som Temu och Shein.
Intresset från svenska konsumenter att handla via sajterna är dock i princip oförändrat. Nästan en av fem tillfrågade svarar att man tänker handla från något av företagen.
Maria Mikkonen är chefsekonom på Svensk handel.
“Det är oroväckande att ultra fast fashion-trenden håller i sig”, säger hon i ett pressmeddelande.
De kinesiska sajterna har kritiserats för dålig arbetsmiljö, miljöpåverkan och tveksamma produkter. Men trots det fortsätter många svenskar att handla där på grund av låga priser.
MISSA INTE: Tandvårdsstödet hamnar hos tandläkarna – inte hos patienterna
Färre julklappar?
Att många uppger att de kommer handla färre julklappar i år kan hänga samman med den ekonomiska osäkerhet som präglat delar av 2025. Även om ekonomin har förbättrats något under hösten känner många fortfarande av tidigare års prisstegringar.
Svensk handels prognos pekar ändå på en viss ökning jämfört med förra året vilket tyder på att julhandeln håller sig relativt stabil. Många verkar välja att prioritera julklappar trots tuffare ekonomiska tider.
Det återstår att se om prognosen slår in. Men med bara några veckor kvar till jul är de flesta redan igång med sina inköp. E-handeln väntas fortsätta växa medan fysiska butiker får kämpa hårdare för varje kund.
Läs mer om ekonomi:
Så ska du placera en miljon kronor enligt experterna
Så bygger du bostadskapital och blir rikare på din bostad
Tidigare anställd på Skatteverket: “Rena rättsövergrepp”

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.







