News55
torsdag
25 juni

Forskarens uppmaning: Smäll inte myggan – lägg den i frysen

myggan
Forskare vill kartlägga myggarter som kan sprida sjukdomar. Genrebild. Foto: Getty Images
Mira Ekberg
Mira
Ekberg
Uppdaterad: Publicerad:

Frys in myggan i stället för att slå ihjäl den. Forskarna vill få in fler prover för att övervaka smittspridande myggarter.

ANNONS

Kortare och varmare vintrar gör att fler myggarter kan sprida sig i Europa, och vissa av dem kan bära på smitta. För att få bättre koll på vilka arter som finns i Sverige och vilka som kan bära på sjukdomar startade Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) projektet “Myggkartan” i fjol.

Nu uppmanas allmänheten att hjälpa forskarna genom att skicka in myggor från hela landet, rapporterar svt.

Vill ha koll på sjukdomar

“Vi har fått uppdrag av regeringen att ha myggövervakning i hela landet, med tanke på myggburna sjukdomar och sådär. Och det här är ett led i det då, att folk skickar in myggor som man hittar i sin närhet”, förklarar Anders Lindström, forskare vid SVA, och forsätter:

“Det är inte alla myggor som kan bära på smitta, utan bara vissa arter, och då vill vi hålla koll på de arterna som kan bära smitta”, berättar han för Sveriges Radio.

Smäll inte myggan. Foto: Getty Images
ANNONS

Lägg myggan i frysen

Om du hittar en mygga som du vill skicka in är det viktigt att inte slå ihjäl den. En krossad mygga kan vara svår att artbestämma.

ANNONS

I stället rekommenderar forskarna att man fångar insekten levande och placerar den i frysen.

“Man kan sätta någonting över, ett glas eller en kopp eller ett rör, eller vad man nu har, och sen stoppar man det i frysen, så att myggan då dör av att bli nerfrusen istället för att bli smälld”, säger Lindström.

När myggan är frusen kan den läggas i exempelvis en tändsticksask med lite hushållspapper runt omkring för att skyddas under transporten.

Studerar myggans fjäll

Innan myggan skickas till SVA ska fyndet registreras i Artportalen. Den som rapporterar får då ett nummer som ska skrivas på kuvertet.

Genom att undersöka myggans små fjäll kan forskarna se vilken art den tillhör.

Kunskapen används sedan för att följa utvecklingen av olika myggarter och bedöma eventuella risker för spridning av sjukdomar.

Hundratals myggor skickades in

ANNONS

Intresset för projektet har redan varit stort. Enligt svt skickade allmänheten under förra året in 285 prover med sammanlagt 688 myggor.

“Vi är nöjda med resultatet hittills med tanke på att det var första året och att 2025 var ett ganska dåligt myggår”, säger Anders Lindström till svt.

Nu hoppas SVA att ännu fler svenskar ska bidra till kartläggningen genom att skicka in myggor även under årets säsong.

Läs mer om samhälle:

Här bor du bäst – och sämst – som pensionär

Så mycket betalar myndigheterna för att vara i Almedalen

Ulf Kristersson: Jag är blind på ena ögat





Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS