News55
lördag
27 juni

Guld hittat i Lappland – kan bli svensk guldgruva

guld
Svensk guldgruva inom kort? Foto: Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Nya analyser bekräftar ett guldfynd i Nya Gilleberget i Ljusdals kommun. Prospekteringsbolaget Lappland Guld beskriver resultaten som “synnerligen intressanta” och vill nu fortsätta undersökningarna.

ANNONS

“Analysen av det första borrhålet bekräftar att den omvandlade zon där vi observerade synligt guld också bär guldhalter över en sammanhängande borrhålslängd”, säger Lappland Guldprospekterings vd Fredrik Johansson i ett pressmeddelande som återges av Dagens PS.

Guld i Sverige

Det första analyserade borrhålet visar en sammanhängande guldförande zon på 28,05 meter med en genomsnittlig halt på 2,30 gram guld per ton. I en 10,50 meter lång del uppmättes en genomsnittlig halt på 3,95 gram per ton.

Det är samma borrhål där bolaget rapporterade att synligt guld hade observerats i maj. Resultaten offentliggörs innan hela borrprogrammet är färdiganalyserat eftersom bolaget bedömer att uppgifterna utgör insiderinformation.

Nya Gilleberget ligger skilt från bolagets huvudprojekt Stortjärnhobben i södra Lappland. Området har dock undersökts tidigare och sedan 2007 har mer än 1 500 meter kärnborrning genomförts av tidigare rättighetsinnehavare.

“Stortjärnhobben är fortsatt vårt huvudprojekt, men resultatet från detta första hål i Nya Gilleberget är synnerligen intressant och motiverar fortsatt arbete med Nya Gilleberget”, säger Fredrik Johansson i pressmeddelandet, enligt Dagens PS.

Läs mer om ekonomi:

FI varnar småsparare: Så undviker du de nya börsfällorna

ANNONS

Tips från Pensionsmyndigheten: Så blir du en pensionsexpert

Vad vet du egentligen om vad som finns i din falukorv?

Vänsterpartiet: Höj pensionerna med 2 000 kronor i månaden

Pensionsmyndigheten: Därför sänks din pension när du gifter dig

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS