News55
lördag
31 oktober

Polisen misstänker drönare vid älgjakt – kan ge flera års fängelse

polisen
Bara under oktober har polisen i Västerbotten fått in över 20 tips om olovlig jakt. Foto: Janerik Henriksson/TT och Getty Images
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Drönare misstänks användas för att både spåra älgar och driva dem mot väntande jägare. Bara under oktober har polisen fått över 20 tips om misstänkt olaglig jakt i Västerbotten. Nu varnar polisen för tillvägagångssättet, som kan leda till flera års fängelse.

ANNONS

Under höstens älgjakt har polisen i norra Sverige fått återkommande uppgifter om jägare som misstänks ta hjälp av drönare.

Enligt SVT Nyheter Västerbotten handlar det om observationer från flera platser i Västerbottens inland. Under oktober har fler än 20 tips kommit in, och ytterligare uppgifter har lämnats tidigare under hösten.

MISSA INTE: Mona Sahlins hårda kritik mot Socialdemokraterna: “Så passiva”

Enligt uppgifter ska drönarna påverka djurens rörelser

Det misstänkta tillvägagångssättet innebär att jägare kan skaffa sig ett otillåtet övertag genom att använda drönare för att hitta viltet.

Men tipsen handlar också om något mer långtgående.

Joacim Lundqvist, viltsamordnare i polisregion Nord, berättar för SVT att drönarna enligt vissa uppgifter även används för att påverka djurens rörelser.

“Tipsen gäller framför allt att drönare används för att lokalisera älgarna, men också att man sett någon försöka styra älgarna mot passkyttar med hjälp av drönare”, säger han till SVT.

ANNONS
ANNONS

Polisens uppmaning på Facebook

Med anledning av uppgifterna har polisen även gått ut med en uppmaning till jägare på Facebook.

Där påminner man om att drönare räknas som motordrivna anordningar och därför omfattas av bestämmelserna i 31 § jaktlagen.

Lagen förbjuder bland annat att sådana anordningar används för att söka efter, spåra, förfölja eller genskjuta vilt. Det är inte heller tillåtet att använda dem för att hindra djuren från att fly eller avleda deras uppmärksamhet från jägaren.

Maxstraffet är fyra års fängelse

Polisen uppmanar jägare att tänka igenom vilka hjälpmedel som är tillåtna och vill samtidigt att allmänheten ska vara uppmärksam på misstänkt drönaranvändning.

Den som bryter mot jaktbestämmelserna kan dömas för jaktbrott. Vid grovt jaktbrott är maximistraffet fyra års fängelse.

Trots det stora antalet tips har polisen ännu inte ertappat någon som använt drönare vid älgjakt.

ANNONS

Även många jägare reagerar negativt

Arbetet med att utreda uppgifterna fortsätter, men polisens resurser sätter gränser för hur snabbt man kan gå vidare.

“Vi börjar få hyfsat bra tips, men det är en resursfråga hur vi ska jobba vidare med dem”, säger Joacim Lundqvist.

polisen
Älgjägaren på bilden har inget samband med artikeln. Foto: Fredrik Sandberg / TT

Enligt Joacim Lundqvist reagerar även många jägare starkt på uppgifterna.

Vid polisens återkommande kontakter med jaktlag i Västerbotten har inställningen varit att jakten ska bedrivas enligt reglerna och på rättvisa villkor.

“Är mer intresserad av att få in pengar”

Han misstänker att de som använder drönare kan ha andra drivkrafter än själva jaktupplevelsen.

ANNONS

“Det är många som tycker att det här är förkastligt. Jag tror att de som håller på med drönare mer är intresserade av att få sälja älgarna för att få in pengar”, säger han.

Läs mer på News55:

Jimmie Åkesson om storbråket inom SD: “Extremt provocerande”

Demenssjuka Berit, 80, föll från balkong på boende – skadades svårt

Strängare krav får arbetslösa i jobb snabbare – med bättre löner

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS