Vad man sparar och hur man placerar sitt kapital ändras med åren. Siffror från Avanza visar vad som är normalt i tre olika åldrar, och vad som lönar sig.
Så skiljer sig sparandet från tidigt och sent i livet


Kummel
De yngsta sparar mest, de äldre sitter på mest kapital, och mitt emellan ligger en grupp som ofta .
Tjugoåringar lägger undan i snitt omkring 7 000 kronor i månaden. Medianen är lägre, 4 000 kronor, och kapitalet är blygsamt. Men tiden fixar resten. Sparar du 500 kronor i månaden och får sju procents avkastning om året har du efter 20 år cirka 260 000 kronor.
Av dem är 140 000 avkastning. Det är ett räkneexempel och ingen garanti. Tumregeln är att spara minst tio procent av nettolönen.
MISSA INTE: Joakim Berg bryter tystnaden – första tv-intervjun på tio år
Vid 40 sparar lite men litar på tjänstepensionen
Fyrtioåringen sparar ofta runt 2 250 kronor i månaden i median och har ungefär 61 000 kronor i fonder.
Pensionen känns avlägsen, men här finns fortfarande två decennier att jobba med. Logga in och titta på tjänstepensionen. Det är ofta där de största pengarna finns, och de förvaltas ibland på autopilot med låg andel aktier, skriver Rika tillsammans.
MISSA INTE: Slutkörda: Tre av fyra piloter somnar bakom ratten: “Livsfara”
Vid 60 handlar det om risk och planering
Sextioåringar sparar fortfarande ungefär 2 000 kronor i månaden i median, och kapitalet i fonder är runt 86 000 kronor. Bankernas råd är att fortsätta så länge man har lön. Nordea föreslår tio procent av månadslönen. Fem år med 2 500 kronor i månaden blir ungefär 180 000 kronor, enligt Nordea.
Nu är det också läge att se över fördelningen mellan aktie- och räntefonder, för att svängningar på börsen inte ska slå mot det man snart ska leva på. Titta även på fondavgiften. En billig global indexfond kostar runt 0,20 procent.
Pensionsmyndigheten har dessutom ett verktyg, Uttagsplaneraren, som visar hur olika pensioner kan tas ut, enligt Pensionsmyndigheten.
Vill du ha mer? Jobba ett extra år efter 66, så kan månadspensionen bli upp till 1 800 kronor högre, livet ut, tipsar Dagens PS.
Läs mer om ekonomi:
Mängden inkassokrav ökar – men bara för pensionärerna
Strängare krav får arbetslösa i jobb snabbare – med bättre löner
Spararna väljer bort räntefonder – köper brett och billigt i stället

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




