News55

Zelenskyj positiv inför veckans möte

Volodymyr Zelenskyj
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Kiev på lördagen.
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 03 jan. 2026Publicerad: 04 jan. 2026

Volodymyr Zelenskyj visar viss optimism inför veckans möte med ”koalitionen av villiga”. ”Nu har vi en ny chans att avsluta detta krig”, skriver Ukrainas president på Telegram.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Zelenskyj och hans förhandlare ska i Paris i veckan träffa ledarna för de länder som ingår i den så kallade ”koalitionen av villiga”, bland dem Sverige.

Inför mötet hölls på lördagen förberedande diskussioner i Ukraina med nationella säkerhetsrådgivare från medlemsstaterna, och Zelenskyj uppger sig vara nöjd med de besked han fått.

”Vi är tacksamma för att vi inte är ensamma på den diplomatiska vägen”, skriver han och konstaterar att ”nu har vi en ny chans att avsluta detta krig”.

Fokus i Parismötet kommer enligt Zelenskyj ligga på “säkerhetsgarantier, återuppbyggnad och en grundläggande ram för verklig fred”.

Initiativet till veckans möte kommer efter det att Zelenskyj i sitt nyårstal upprepat sina tidigare uppgifter om att fredsplanen som USA förmedlat är ”90 procent” klar. Liksom tidigare höjde han då även ett varningens finger för att viktiga territoriella frågor återstår.

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommer att delta i mötet i Paris på tisdag.

Läs mer på News55:

Zelenskyj: Antingen stoppar världen Ryssland – eller tvärtom

ANNONS

Tesla tappar: Företaget som nu är världens största elbilstillverkare

Kumlaanstalten rustar för att ta emot barn – ska öppna i sommar

Polisen varnar: Falska polissamtal ökar just nu

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS