Köerna ringlar sig långa till bensinmackarna i de svenska gränsstäderna. Inte minst i Haparanda vid den finska gränsen. Anledningen: Åtta kronor billigare bensin än på andra sidan gränsen.


Nyman
Sveriges låga bränslepriser har satt fart på gränshandeln. Medan svenska bensinstationer nära den finska gränsen får betydligt fler kunder än vanligt, minskar försäljningen på mackarna i Finland när allt fler bilister kör över gränsen för att tanka, rapporterar TV4 Nyheterna.
Efter sommarens tillfälliga skattesänkning på drivmedel har Sverige fått några av Europas lägsta bränslepriser. Priset på bensin är näst lägst i Europa och dieseln är betydligt billigare än i grannländerna.
MISSA INTE: News55 arrangerar Äldreriksdagen 2026 – Du är inbjuden
Sparar flera hundra kronor på en tank bensin
Skillnaden märks tydligt i gränsstäderna Haparanda och Torneå. Där kostar en liter 95-oktanig bensin drygt åtta kronor mindre på den svenska sidan, vilket kan innebära en besparing på flera hundra kronor för den som fyller tanken.
“Om man tankar en fulltank blir det kanske 50 euro. Det är mycket”, säger Joni Kemppinen från Torneå till TV4 Nyheterna.

Den ökade tillströmningen av kunder har lett till ett kraftigt uppsving för de svenska bensinstationerna. En av mackarna i Haparanda uppskattar att försäljningen av drivmedel varit tio gånger högre än normalt under juli. Det märks också på antalet leveranser.
“En till två gånger i veckan har tankbilen kunnat komma. Nu är det en till två gånger om dagen istället. Och det har varit så sen första juli”, säger Jani Huthakangas, stationssäljare till TV4 Nyheterna.
Även handeln får sig ett uppsving
Det är inte bara bränslet som lockar finländarna över gränsen. Även livsmedel har blivit billigare i Sverige efter den sänkta matmomsen, vilket gett handeln i Haparanda ett rejält uppsving.
“Systemet och karamellhandel och allt möjligt. De tjänar mycket här nu i Haparanda”, säger Joni Kemppinen.
Läs mer på News55:
Anna Hedenmo leder Äldreriksdagen: “Äldrefrågor viktiga för varenda kotte”
Varningen till äldre: Bedragare utger sig för att vara blombud
Prognos: Moderaterna kan göra sitt sämsta val på 20 år
Investeringsstödet drogs in – nu saknas 70 000 seniorbostäder
KD vill ändra pensionssystemet: Bonus till den som föder barn

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




