De rikaste svenskarna gör förmögenhetsrapporterna undeliga, då det skiljer mer än 3 miljoner på genomsnittet och medianen.


Kummel
UBS Global Wealth Report 2026 mäter privata förmögenheter i 56 länder, och Sverige hamnar på tolfte plats med en genomsnittsförmögenhet på 347 000 euro per vuxen, skriver Placera.
Det låter imponerande, men UBS varnar själva i rapporten för att genomsnittet kan få invånare att framstå som rikare än de faktiskt är – ett fåtal extremt förmögna hushåll räcker för att dra upp hela landets snitt.
Medianförmögenheten, som mäter vad den typiska vuxne äger, berättar en annan historia. Sveriges medianförmögenhet är 84 039 dollar – knappt 810 000 kronor – och räcker till plats 23 i medianrankningen, skriver Nyheter24.
Danmark och Norge tar sig båda in bland de femton bästa i medianrankningen. Sverige gör det inte.
MISSA INTE: Vi missar tusentals i elbesparingar – grannländerna visar vägen
USA – världens mest missvisande ekonomi
Inget land illustrerar gapet mellan genomsnitt och median bättre än USA. USA rankas som nummer två i världen i genomsnittsförmögenhet med 696 000 dollar per vuxen.
När medianen används i stället faller USA till plats 28. Det är den enskilt största rörelsen i hela rankningen, skriver Börskollen.
Schweiz leder genomsnittsrankningen med 910 000 dollar per vuxen, skriver UBS.
Luxemburg toppar medianrankningen med 394 000 dollar – ett tecken på att välståndet i landet är mer jämnt fördelat.
MISSA INTE: Glöm autobahn – Upptäck Tysklands temavägar
Rikaste blir rikare
Global privat förmögenhet steg med 10,8 procent under 2025, en kraftigt högre takt än åren dessförinnan, men UBS noterar en paradox: trots att genomsnittsförmögenheten steg i de flesta länder sjönk medianförmögenheten på många håll.
Välståndsskapandet 2025 gynnade alltså i hög grad de som redan hade mest, skriver Börskollen.
I Sverige är fastigheter och aktiesparande de dominerande tillgångarna. Höga bostadsvärden lyfter genomsnittet kraftigt, men den som äger en lägenhet med ett stort bolån har en blygsam nettoförmögenhet – och den som hyr har ofta ingen alls.
Läs mer om ekonomi:
Ränta på ränta fördubblar kapitalet – men avgiften försvårar
Spara tusenlappar i mataffären – och undvik dessa fällor
Så stor bör din buffert vara – och var ska pengarna ligga

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




