News55

Chefredaktören om ålderism: "Något många läsare känner igen"

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 11 dec. 2025Publicerad: 12 dec. 2025

Som chefredaktör för News55, en nyhetssajt för seniorer, möter Bilbo Göransson dagligen berättelser från läsare som upplever sig åsidosatta, förbisedda eller direkt diskriminerade på grund av sin ålder. I en paneldiskussion beskrev han hur problemet växer – snabbare än debatten om det.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Våra läsare hör väldigt ofta av sig och berättar om ålderism. Ålderism förknippas ofta enbart med rekrytering och svårigheter att få jobb, men i verkliga livet är problemet bredare än så.

MISSA INTE: Expert: “Nu får många svenskar svårare att gå i pension vid 65”

Ålderism i korridoren på jobbet

Det kan såklart vara ett problem på arbetsmarknaden, när man söker ett jobb och kanske inte får det. Då kan man misstänka att man är utsatt för diskriminering.

Men det finns även korridorsålderismen, alltså man känner att man blir utstött på arbetsplatsen eller att man blir behandlad på ett sätt som inte är respektfullt.

Att inte få den vård man behöver, inte få vaccineras, inte få medicin eller råd med medicin och att inte bli tagen på allvar av kommunen, regionen eller samhället i stort är alla exempel på ålderism. Är det något som du själv råkat ut för så vill vi gärna höra din historia.

Mejla redaktionen eller mig direkt. Våra epostadresser finns här på sajten längre ner.

ANNONS

Journalistikens kraft

ANNONS

Att få vara en journalistisk röst i ett relativt underbevakat område med en samhällsintresserad målgrupp är ett privilegium.

Vi ska inte tycka så mycket men vi kan i alla fall berätta vad som händer i verkligheten och det är ett väldigt spännande uppdrag.

Läsaren i fokus

Och även om det är vi som skriver artiklarna här på sajten som står för produktionen, så är det du som läsare som är den viktigaste kuggen. Så har det varit i News55:s 10-åriga liv. Utan din läsning, att du öppnar våra nyhetsbrev och skickar in dina tänkvärda mejl och frågor, så skulle News55 inte existerat idag. Och utan läsare kommer vi inte klara oss en enda dag till.

2025 går nu till historien som det bästa året för News55 någonsin när det gäller lästa artiklar. Det är ett förtroende vi ska förvalta vördnadsfullt under 2026 och under 10 år till.

Medellivslängden för en människa ökar stadigt mot 100 år fyllda. Det finns ingen anledning att tro att vår nyhetssajt kommer finnas kortare tid än så.

Läs mer om ekonomi:

Expert: “Nu får många svenskar svårare att gå i pension vid 65”

ANNONS

Minskade måtten för handbagage: Din 58 cm väska blir värdelös

Iransk cyberattack angrep rymdsektorn – kapade bolag i Skanstull

Den flygplats där du riskerar störst förseningar – i hela Norden

Så hittar du dina dolda pensioner – kan handla om miljoner

Glöm guld: Nu slår sparande i den här ädelmetallen rekord

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS