Ny forskning visar att skärmtid kan vara bra för äldre – användning av digital teknik stärker hjärnan och minskar risken för demens.


Mest läst i kategorin
News55 har tidigare rapporterat att skärmtiden bland äldre ökar.
Emma Klasdotter Knutsson, docent och överläkare i psykiatri, varnade då för riskerna med för mycket skärmtid – såsom sömnproblem och stillasittande.
Det finns fördelar med skärmtid
Men hon såg också fördelar. Förutom möjligheten till social kontakt menade hon att skärmen även kan fungera som ett verktyg för mental stimulans.
Ny forskning visar att äldre som använder digital teknik kan stärka sin kognitiva förmåga och samtidigt minska risken för demens. Det uppger SvD.
Bra för äldre hjärnor
I en genomgång publicerad i Nature Human Behaviour analyserade forskare 136 studier med totalt över 400 000 personer över 50 år. Resultaten visar tydligt att äldre som använder datorer, smartphones och internet hade betydligt lägre risk för kognitiv svikt.
“Vi såg att äldre vuxna som använder sig av olika tekniker överlag verkar ha färre diagnoser av demens och lindrig kognitiv svikt, och bättre resultat på kognitiva tester,” säger Jared Benge, docent vid Dell Medical School vid University of Texas i Austin, enligt SvD.
Minskar risken för kognitiv försämring
Analysen visar att äldre som använder digitalteknik har cirka 58 procent lägre risk för kognitiv svikt. Dessutom går försämringen långsammare hos dem som ändå utvecklar symtom.
Studierna visar samband, men man kan inte säga säkert att tekniken skyddar hjärnan. Det kan också bero på att de som använder digital teknik ofta har bättre utbildning, ekonomi och hälsa. Men enligt SvD kvarstod kopplingen mellan teknikanvändning och bättre hjärnhälsa, även efter att forskarna tagit hänsyn till dessa skillnader.
Olika skärmar påverkar äldre på olika sätt
Det är dock viktigt att skilja på olika typer av skärmar.
En brittisk studie från 2022 visade att mer tid framför datorn minskar risken för demens med cirka 15 procent. Men längre tid framför tv-skärmen ökade i stället risken med 24 procent.
De som använder internet regelbundet hade ungefär hälften så stor risk att drabbas av demens jämfört med de som aldrig använder det. Men de som använder det allra mest verkar ändå ha en högre risk, skriver SvD.
Läs mer på News55:
Hon fick nytt jobb som 90-åring: “Har aldrig varit så bra som nu”
Ny studie: Melatonin ökar risken för hjärtsvikt med 90 procent
Kvinnor i vården jobbar längre och dör tidigare: “Hemskt orättvist”
Så blir du yngre – Birger, 86, har bromsat åldrandet

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.








