Coronavaccinet kan ha en oväntad effekt som sträcker sig långt bortom skyddet mot covid-19. Amerikanska forskare har upptäckt att vissa cancerpatienter som vaccinerats levde nästan 17 månader längre än andra patienter. Nu undersöks om vaccinet kan bli ett nytt vapen i kampen mot cancer.


Nyman
Det började med en upptäckt som forskarna inte hade väntat sig. När de undersökte hur mRNA-vacciner påverkar immunförsvaret såg de tecken på att vaccinerna också kunde hjälpa kroppen att angripa tumörer.
Det fick forskare vid MD Anderson Cancer Center i Texas att undersöka om personer med cancer som fått coronavaccin hade bättre överlevnad än andra patienter.
MISSA INTE: Nya träningstrenden: Så lite behöver du träna för att förbättra hälsan
“Analyserade uppgifter från över 1 000 patienter”
Resultaten, som publicerades i den vetenskapliga tidskriften Nature i oktober 2025, väckte stor uppmärksamhet.
Forskarna analyserade uppgifter från över 1 000 patienter med avancerad lungcancer eller malignt melanom, den allvarligaste formen av hudcancer.
Samtliga hade behandlats med immunterapi, som hjälper kroppens eget immunförsvar att bekämpa cancerceller.
17 månader längre överlevnad med cancer
Bland 884 patienter med lungcancer var medianöverlevnaden 37,3 månader för dem som fått ett mRNA-vaccin mot covid-19 inom 100 dagar före eller efter behandlingsstarten.
För dem som inte vaccinerats under motsvarande period var medianöverlevnaden 20,6 månader.
Efter tre år levde 55,7 procent av de vaccinerade patienterna, jämfört med 30,8 procent i den andra gruppen.
Kan fungera som ett slags larmsignal till immunförsvaret
Även bland patienter med malignt melanom såg forskarna ett tydligt samband mellan vaccination och längre överlevnad.
En av forskarna bakom studien är cancerläkaren Adam Grippin.
I laboratorieförsök upptäckte forskargruppen att mRNA-vaccinet kunde fungera som ett slags larmsignal till immunförsvaret.
Vaccinet stimulerade bland annat produktionen av interferoner, ämnen som hjälper kroppen att aktivera sina försvarsceller.
Därmed kunde immunceller lättare känna igen och angripa tumörer.

Forskarna såg dessutom att vaccinet kunde göra vissa tumörer mer mottagliga för immunterapi, även sådana som normalt svarar dåligt på behandlingen.
En särskilt intressant möjlighet är att redan tillgängliga vacciner skulle kunna användas tillsammans med vissa cancerläkemedel.
Det skulle kunna vara enklare och billigare än att utveckla individuellt anpassade cancervacciner för varje patient.
Nu behövs kontrollerade kliniska studier
Men forskarna betonar att det återstår viktiga frågor.
Studien bygger på jämförelser av patientjournaler och laboratorieförsök. Den bevisar därför inte att coronavaccinet i sig orsakar den längre överlevnaden.
Nyare forskning har också väckt frågor om hur mycket av sambandet som beror på själva vaccinet och hur mycket som kan förklaras av andra skillnader mellan patienterna.
Nu behövs kontrollerade kliniska studier för att avgöra om vaccination verkligen kan förstärka cancerbehandling.
Om resultaten bekräftas kan upptäckten öppna en helt ny möjlighet i behandlingen av vissa cancersjukdomar.
Läs mer på News55:
Tre koppar kaffe om dagen – och helst innan klockan tolv
“Vem är jag när jag går i pension?” – mer än din jobbtitel
Hjärtats dolda risk – och vårdens hemliga vapen mot det

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




