News55
fredag
24 juli

Läkaren: "Tre misstag som nästan alla gör när de bajsar"

bajsar
Många har bajsat fel hela livet utan att veta om det, menar Harvardläkaren Trisha Pasricha. Foto: Pixelshot
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Du kan ha bajsat fel hela livet. Det menar gastroenterologen och Harvard-läkaren Trisha Pasricha som tar upp tre misstag som många gör varje dag när de går på toaletten.

ANNONS

Många lider av förstoppning, gaser eller andra magbesvär – men få vet att vanliga toalettvanor kan spela en större roll än man tror.

“Det är några saker som nästan alla gör fel”, säger Trisha Pasricha i en intervju med Svenska Dagbladet.

MISSA INTE: Var sjunde svensk har dold hjärtrisk – enkelt blodprov kan avslöja

Har skrivit en bok om hur man bajsar rätt

Trisha Pasricha, som forskar om mag- och tarmsjukdomar och undervisar vid Harvard Medical School, har skrivit boken “You’ve been pooping all wrong” (Du har bajsat helt fel) Hon menar att kunskapen om tarmhälsa ofta stannar vid potträningen.

“Det mesta av den ‘utbildning’ människor får om tarmarna och om att bajsa och gå på toaletten sker när de pottränas. Ingen minns de samtalen när de blir äldre, och senare ses det som pinsamt att prata om sådana saker”, säger Trisha Pasricha till Svenska Dagbladet.

ANNONS

Var femte person lider av besvär

Enligt forskare vid Universitetet i Bergen uppskattas omkring var femte person lida av besvär som förstoppning, magsmärtor, diarré eller gaser.

ANNONS
Sätt gärna fötterna på en pall när du bajsar så att knäna kommer ovanför höfterna. Och ät fibrer. Det är avgörande för bra avföring. Foto: Getty Images

Det första misstaget handlar om hur vi sitter på toaletten. Enligt Trisha Pasricha är kroppen inte byggd för att tömma tarmen med benen i 90 graders vinkel. Genom att sätta fötterna på en låg pall kommer knäna högre än höfterna, vilket gör det lättare för tarmen att tömmas.

Fibrer är avgörande

Det andra handlar om kosten. Många får i sig mindre fibrer än de rekommenderade mängderna, trots att fibrer är en viktig del av en välfungerande matsmältning. Trisha Pasricha menar att fibrer är avgörande för bra avföring.

Det tredje misstaget är att ta med mobilen in på toaletten. En studie där Pasricha varit medförfattare kopplar mobilanvändning under toalettbesök till en ökad risk för hemorrojder. Enligt henne leder mobilen ofta till att människor sitter kvar betydligt längre än nödvändigt.

Vill att fler ska våga prata öppet om problemen

För egen del lever läkaren som hon lär. Hon har pallar på alla toaletter hemma, äter fiberrik mat med bland annat nötter och linser – och lämnar alltid mobilen utanför badrummet.

Samtidigt hoppas hon att fler ska våga prata öppet om mag- och tarmhälsa.

ANNONS

“När vi inte pratar om det får vi heller inte jämföra våra upplevelser. Det kan hända att hela hushållet har problem med IBS, men att besvären normaliseras eftersom vi inte talar om dem”.

Läs mer på News55:

Gräns kring blodtryck sänks – “Kan förhindra 30 000 hjärtinfarkter”

Nya kostråd för seniorer – därför behöver du mer protein efter 65

Rekordmånga fall av TBE i år – fästingarna blir fler

Tallriksmodellen för hjärnan – sju ingredienser som de flesta missar

Nya regler – så ska äldre skyddas mot livsfarligt höga temperaturer

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS