News55
onsdag
17 juni

Tre mål av Messi – nu är han bäst genom alla tider: "En ära"

messi
Lionel Messi jublar efter ett av sina tre mål mot Algeriet. Foto: Ed Zurga /AP/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Argentinas Lionel Messi fortsätter att skriva fotbollshistoria. När han gjorde samtliga tre mål i landets VM-premiär mot Algeriet tangerade han den tyske anfallaren Miroslav Klose när det gäller mest gjorda mål i VM-slutspel. På planen grät han. “Jag har gått igenom några väldigt tuffa dagar”, sa Messi efteråt.

ANNONS

Lionel Messi fyller 39 år nästa vecka och spelar sitt sjätte fotbolls-VM. Sportbladets expert Erik Niva har följt argentinaren på plats samtliga VM Messi har spelat, 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 och nu 2026.

Erik Niva var på plats när Messi gjorde sina tre mål mot Algeriet.

“Alla diskussioner är över, och då menar jag knappt att diskussionen om vem som är bäst genom tiderna är slut för det tycker jag att den har varit ganska länge. Jag är lite inne på här och nu att han är bäst i världen nu också”, säger Erik Niva i podden Bank & Niva.

MISSA INTE: Danielsson, Dalle och Olin deltagare i ”Stjärnorna på slottet”

16 mål totalt av Messi

Den regerande världsmästaren Argentina fick därmed en drömstart på turneringen. Messi visade direkt att åldern inte verkar ha påverkat hans förmåga att avgöra de största matcherna. Med tre mål mot Algeriet såg han till att Argentina tog tre viktiga poäng i gruppspelet samtidigt som han skrev in sig ännu djupare i VM-historien.

De tre fullträffarna tog Messi upp på 16 VM-mål totalt, vilket innebär att han nu delar förstaplatsen i den historiska skytteligan med Miroslav Klose. Den tyske anfallaren satte sitt rekord under VM-turneringarna 2002, 2006, 2010 och 2014.

“Det är en ära. Mbappé och Ronaldo finns där uppe också, men sådana siffror betyder egentligen ingenting. Det är bara statistik”, säger Lionel Messi enligt La Nación.

ANNONS
ANNONS

Landskamp nummer 200 för Messi

För Messi var det dessutom flera andra milstolpar på samma kväll. Matchen mot Algeriet var hans 200:e landskamp för Argentina och han blev även den första spelaren någonsin att delta i sex VM-slutspel. Samtidigt noterades han för sitt första hattrick i ett världsmästerskap.

Den argentinske lagkaptenen öppnade målskyttet redan i den första halvleken med ett vackert skott och fortsatte sedan att dominera efter paus. När det tredje målet kom var rekordtangeringen ett faktum och publiken i Kansas City fick bevittna ännu ett historiskt ögonblick i en karriär fylld av sådana.

“Jag gick fram till honom, gav honom en puss och sa att jag älskar honom väldigt mycket, eftersom jag inte längre vet vad jag ska säga till honom, säger Argentinas förbundskapten Lionel Scaloni till TyC Sports.

Ett mål till i VM-turneringen och Lionel Messi blir ensam den bästa målskytten genom tiderna.

Läs mer på News55:

Norwegian köper Ving och Spies – Petter Stordalen blir storägare

“MinPension” ska bli enklare – men inte för pensionärer

ANNONS

Klyftorna ökar – arbetare tvingas ha semester hemma

Så mycket kostar en hyresrätt i dag – stora skillnader i landet

Maten till midsommar blir billigare i år – potatisen sänker notan

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS