Den klassiska blågula Kalles-tuben får ett nytt utseende i höst. För första gången i varumärkets historia får den välkända Kalle sällskap – och förändringen har ett viktigt budskap.
Kalles kaviar förändras efter 72 år – får sällskap


Ekberg
Kalles kaviar har varit en självklar del av svenska frukostbord sedan 1954. Den blågula tuben har under mer än 70 år blivit en riktig svensk klassiker.

Men nu sker en förändring som kan få många att höja på ögonbrynen när de står framför kaviarhyllan.
För första gången får Kalle nämligen sällskap på tuben. På de nya specialtuberna syns en kompis bredvid den välkända figuren.
Läs även: Varför är alltid samma människor med i svensk tv?
Nytt budskap på klassikern
De nya tuberna är resultatet av ett samarbete mellan Kalles och organisationen Friends, som arbetar mot mobbning och för tryggare miljöer för barn och unga.
Satsningen kommer i samband med skolstarten och handlar om att uppmärksamma barns behov av att känna sig trygga, inkluderade och sedda.
“För många barn börjar dagen hemma vid köksbordet, men fortsätter i en skolmiljö där alla inte känner sig trygga. Med kompistuberna vill vi uppmärksamma Friends viktiga arbete och påminna om att det gör stor skillnad att vara en schysst kompis”, säger Ella Karvonen, Brand Manager på Orkla Foods Sverige, i ett pressmeddelande.
Kompistub
För många barn kan skolstarten vara förknippad med både förväntan och oro. Nya klasser, relationer och tidigare konflikter kan göra perioden extra känslig.
“Med kompistuberna vill vi uppmärksamma Friends viktiga arbete och påminna om att det gör stor skillnad att vara en schysst kompis”, säger Ella Karvonen.
Läs mer på News55:
Två miljoner svenskar får brev om tjänstepension – de flesta öppnar inte
Kvinna över 65 eller man runt 55 – här är partiernas typiska väljare
Därför dog Dolly Parton – blev 80 år
Vad händer egentligen med momsen på mat – efter valet?

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.




