News55
lördag
24 oktober

Rätt viner i höst– åtta flaskor för säsongen

viner
Höstens viner byter karaktär och känsla från klassiska sommarviner, så det är dags att uppdatera inköpen. Foto: Getty Images och PrarinyaNorn
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Barossa Valley, Piemonte eller södra Rhône – hösten bjuder in till kraftfullare viner med mörkare karaktär. Vinexperten tipsar om åtta flaskor som passar säsongen, från 155 till 325 kronor.

ANNONS

När mörkret lägger sig tidigare och kantarellsäsongen är i full gång förändras också vad man vill dricka. De lätta sommarvinerna byter plats med röda viner med mer djup, fler tanniner och den där skogiga tonen som passar till svamp, vilt och långkokta grytor, skriver SvD.

Vinexperten Mikael Mölstad har valt ut åtta flaskor med höstkaraktär. Det finns ett tydligt mönster i urvalet: viner med struktur och syra som inte kväver maten, utan lyfter den.

MISSA INTE: Boendekostnaderna stiger tio gånger snabbare än inflationen

Nebbiolo – höstens druva

Druvan nebbiolo är döpt efter den dimma – nebbia på italienska – som lägger sig över Piemontes vingårdar på hösten. Den mognar sent och trivs i soliga lägen. Resultatet är viner med hög syra, sträva tanniner och aromer av körsbär, tjära, viol och tobak, skriver Systembolaget.

Mikael Mölstads toppval är Langhe Nebbiolo Pio Cesare 2023 (225 kr, nr 730601) – ett vin från en av Piemontes mest respekterade producenter, med rik skogsdoft, toner av björnbär, kaffe och mylla. Han kallar det en fullträff till svamprisotto. 

Det stämmer med hur vinexperter generellt beskriver nebbiolon: druvan har jordiga aromer och frisk syra som matchar svampens umami och balanserar det krämiga, skriver Winetales.

ANNONS

Australien och Frankrike som vinnare

ANNONS

Bland de röda dominerar två andra viner. Mother’s Milk Shiraz 2024 (179 kr, nr 9526001) från Barossa Valley i Australien – lagrat tio månader på gamla franska ekfat – lyfts fram till grillad entrecote med kantareller. 

Crozes-Hermitage Les Launes 2023 (229 kr, nr 280001) från norra Rhône är en klassisk syrahfavorit: en tredjedel lagrat på ekfat, resten på ståltank. Med sin mörkbäriga arom, kryddighet och balanserade syror passar det, menar Mikael Mölstad, till långkokt högrevsgryta med svamp.

Xavier Vignon Vacqueyras 2024 (155 kr, nr 149201) från södra Rhône är listan billigaste röda – och ett av de mer välbalanserade valen. 

En blandning av grenache och mourvèdre från betongtank och syrah från ekfat ger rika aromer av mörka bär, lakrits och choklad. Till viltgryta, skriver SvD.

MISSA INTE: Guernsey – ön som tillhör ingen och alla

Vita viner för hösten som förvånar

Listan innehåller tre vita viner som utmanar föreställningen om att höst bara handlar om rött. Wolf & Woman Chenin Blanc 2025 (249 kr, nr 9635901) från Sydafrika – närmast kultförklarat sedan det kom till Sverige – har mogen frukt med äppelskal, citrus och fin syra. Mikael Mölstad parar det med höstens fiskgryta.

Raúl Pérez Ultreia Godello 2023 (249 kr, nr 9445301) från Bierzo i Spanien är ett mer udda val. Druvan godello liknar albariño men är lite fylligare – och i den egensinnige vinmakaren Pérez händer får den karaktär av mogna äpplen, mandlar och citrusskal. Till kycklinggryta med soltorkade tomater.

ANNONS

Juliusspital Würzburger Stein Silvaner Erste Lage 2025 (209 kr, nr 9035801) är det klassiska valet från Franken i Tyskland – ett sjukhus som producerat vin sedan 1500-talet. Syrlig och örtig, med friska toner av vinbär och lime. Till färska räkor, skriver Vigneron.se.

Toppen av listan med viner

Listans dyraste val är Château Montus 2022 (325 kr, nr 9220801) från Madiran söder om Bordeaux – ett vin på druvan tannat med inslag av cabernet franc och cabernet sauvignon, med mörk frukt, choklad, tobak och örtkryddor. 

Till boeuf bourguignon. Det är ett vin som kräver tålamod och rätt maträtt – men som levererar när förutsättningarna stämmer.

Läs mer om ekonomi:

Skulder växer och nya lån tas – en halv miljon i skuldfällan

Nästa lönerunda drar igång – så mycket kan du vänta dig 2027

Elräkningen blir 10 000 kronor lägre – med rätt investering i villan

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS